Az orosz követelések két kategóriába sorolhatók a BBC szerint.
Törökország egyfajta közvetítői szerepet választott az orosz–ukrán háborúban, és a helyzet a hetek óta tartó harcok alatt sem változott. A téma most azért került elő, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön telefonon beszélt a török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal. Ezalatt pedig arról a békeszerződésről is beszéltek egymással, amit Ukrajnával kötnének meg az oroszok – feltéve, hogy előbbiek teljesítenek néhány követelést.
Ezek a török elnök vezető tanácsadója és szóvivője, Ibrahim Kalin szerint két kategóriára oszthatók. Szerinte az első négy könnyen teljesíthető feltételt takar, amiket nem lesz nehéz végrehajtania Ukrajnának – írta erről a BBC.
Az orosz követelések közé tartozik, hogy Ukrajnának semlegesnek kell maradnia, és nem kérheti a NATO-csatlakozást.
Putyin azt is akarja, hogy Ukrajna átessen egy leszerelési folyamaton, hogy ezzel biztosítsa, nem jelent fenyegetést Moszkvára. Emellett Ukrajnának védelmeznie kell az orosz nyelvet.
A második kategóriában már több nehézség is rejlik, és fontos, hogy ezek megvitatásához Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek is találkozniuk kell egymással. (Zelenszkij már korábban jelezte, hogy kész tárgyalóasztalhoz ülni Putyinnal.)
Kalin erről ugyan nem közölt részleteket, de a BBC szerint valószínűsíthető, hogy az oroszok azt is követelni fogják, hogy az ukrán kormány adjon át területeket az orosz félnek Kelet-Ukrajnában.
Újabb szankciók Oroszország ellen, élelmiszerhiánnyal küzdhetnek az orosz csapatok - percről percre az orosz-ukrán háborúról
A hadműveletek huszonharmadik napjában járunk, Ausztrália és Japán újabb szankciókat vezettek be Oroszország ellen, míg a brit védelmi minisztérium értékelése szerint az Ukrajnában harcoló orosz csapatoknak egyre keményebb logisztikai kihívásokkal kell szembenézniük.