A téli olimpiára érkezett orosz államfő kínai kollégájával demonstrálta a két ország egységét, ami különösen az orosz-ukrán válság tükrében tűnik pikáns lépésnek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken Pekingbe érkezett a téli olimpiai játékok megnyitójára és a kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel folytatott megbeszélésekre – írja az AP. A két vezető ugyanis az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel szembeni ellensúlyként igyekszik feltüntetni magát. Az orosz államfő látogatására épp akkor kerül sor, amikor Kína egyre nagyobb támogatást nyújt Moszkvának az Ukrajnával folytatott, fegyveres konfliktussal is fenyegető vitában.
Az orosz elnök nem üres kézzel jött: a Reuters hírügynökség szerint ajánlatában az is szerepel, hogy 10 milliárd köbméterrel növelné a Kínába szánt földgáz mennyiségét.
Putyin az olimpia legjelentősebb külföldi vendége, miután az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és mások úgy döntöttek, hogy nem küldenek tisztviselőket, tiltakozásul Kína emberi jogi visszaélései, valamint az ujgurokkal és más muszlim kisebbségekkel szembeni bánásmódja miatt. Az orosz elnök érkezését péntek kora délután Moszkvából megerősítette a RIA orosz állami hírügynökség is. A két vezető a tervek szerint megbeszélést folytat, majd együtt ebédelnek.
A mostani 2019 óta az első személyes találkozójukat jelenti, és azért jött létre, mert Kína és Oroszország egyre inkább az Egyesült Államok által vezetett blokkal való szembenállásra hangolja át a külpolitikáját a kétoldalú kapcsolataiban és az ENSZ-hez hasonló világszervezetekben is. Az Oroszországgal és Kínával egyaránt szoros kapcsolatokat ápoló öt volt szovjet közép-ázsiai ország vezetői mind Putyin példáját követték, és részt vesznek a találkozón, más, Pekinggel közös politikai és gazdasági érdekeltséggel rendelkező államokkal együtt.
A Putyin és Hszi Csin-ping közötti megbeszélések fókuszában országaik külpolitikájának összehangolása áll majd: Putyin az állami kínai hírügynökség által csütörtökön közzétett cikkében azt írta, hogy Moszkva és Peking „fontos stabilizáló szerepet” játszanak a világban, és segítenek „igazságosabbá és befogadóbbá” tenni a nemzetközi ügyeket. Az orosz elnök bírálta „egyes országok azon kísérleteit, hogy saját ambícióik érdekében politizálják a sportot”, ami nyilvánvaló utalás volt az Egyesült Államok által vezetett diplomáciai bojkottra, amely nem érinti a sportolók részvételét a játékokon.
Jurij Usakov, Putyin külügyi tanácsadója elmondta, hogy Moszkva és Peking közös nyilatkozat kiadását tervezi, amely tükrözi majd a globális biztonságról vallott közös nézeteiket, miközben a két ország tisztviselői több mint egy tucatnyi kereskedelmi, energetikai és más témájú megállapodást fognak aláírni. Usakov megjegyezte, hogy Moszkva és Peking a legtöbb nemzetközi kérdésben közel áll egymáshoz vagy azonos álláspontot képvisel. Elmondta, hogy Kína támogatja Oroszország biztonsági garanciákra vonatkozó követeléseit, amelyek az Ukrajna körüli patthelyzet alapját képezik.
Az orosz-kínai közeledést nem hagyta megjegyzés nélkül az USA sem, épp csütörtökön, a pekingi orosz elnöki látogatás előestéjén jelentették be, hogy nem marad következmények nélkül, ha kínai cégek segítik az orosz államot az Ukrajna megtámadását követő szankciók kijátszásában.