Világ MTI 2022. január. 25. 16:56

Olajkatasztrófát okozott Peruban a tongai vulkánkitörés – fotók

Hatezer hordónyi nyersolaj ömlött a Csendes-óceánba a tongai vulkánkitörés miatt Peru partjainál, ahol a szakemberek napok óta az idővel versenyt futva igyekeznek elvégezni a kármentesítést.

A tenger alatti Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai tűzhányó január 15-én tört ki, és amellett, hogy óriási pusztítást végzett a közeli Tongán, szökőárt is okozott. A hatalmas hullámok elmozdították a Repsol spanyol olajvállalalat egyik kőolajat szivattyúzó tartályhajóját a perui La Pampilla olajfinomítóban, ez okozta az olajömlést. Az olasz zászló alatt közlekedő Mare Doricum nevű tartályhajó 965 ezer hordó nyersolajjal volt megrakva.

MTI / EPA-EFE / Cristian Olea
MTI / EPA-EFE / Cristian Olea

A partvidéket beszennyező olaj miatt egy limai állatkert munkatársai mentik a térségben élő veszélyeztetett tengeri madarakat. A szakemberek az elmúlt héten több mint 40 madarat, köztük veszélyeztetett Humboldt-pingvineket vittek a Las Leyendas állatkertbe, ahol állatorvosok gondoskodnak felépülésükről. Liseth Bermúdez, az állatkert biológusa azonban hangsúlyozta, hogy ilyen mértékű olajszennyezéssel Peruban eddig nem találkoztak, és az érintett madarak túlélési esélyei korlátozottak.

Ha a szirénák megszólalnak, akár 10 percen belül jöhetnek a 10 méteres hullámok

Guillermo Ramos, a perui Erdészeti és Vadvédelmi Szolgálat munkatársa hozzátette: ha az olajszennyezést nem állítják meg hamarosan, más madarak és tengeri fajok is eltűnhetnek. Peruban nagyjából 150 madárfaj táplálkozása és szaporodása függ a tengertől – tette hozzá.

MTI / EPA-EFE / Cristian Olea
MTI / EPA-EFE / Cristian Olea

A perui kormány szombaton környezetvédelmi vészhelyzetet jelentett be, aminek nyomán elkezdik a helyreállítási és tisztítási munkálatokat a katasztrófa következményeinek enyhítése érdekében.

A kormány a tankhajó spanyol tulajdonosától, a Repsol olajipari vállalattól kér kártértést.

Ha a világ túloldalán kitör egy vulkán, nem biztos, hogy megússzuk következmények nélkül

A tongai vulkánkitörés most nem okoz klímaváltozást, de csak idő kérdése, hogy mikor lesz olyan kitörés, ami után szembe kell néznünk az éghajlat megváltozásával. Az elmúlt kétezer évben ötven hasonló esemény történt, a múlt században négy, a 21. században még várat magára egy ilyen katasztrófa.

Hirdetés