Akkora erejű volt a 2022-es tongai vulkánkitörés, mintha Észak-Korea egyszerre robbantotta volna fel az öt legnagyobb atombombáját
Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.
Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.
A 2022 januári tongai vulkánkitörés okozta áramlások az óránkénti 122 kilométeres sebességet is elérték, mutat rá egy friss tanulmány.
A Hunga Tonga-vulkán tavaly januári kitörése következtében kétszer is jelentősen megnövekedett a Föld elektromos töltöttségi szintje – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport az ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársainak vezetésével.
A tongai vulkánkitörés 200 atombomba erejének felelt meg, és nagyobb volt, mint az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófa.
A Bath-i Egyetem adatai szerint a vulkánkitörés miatt keletkezett hullámok kilencszer nagyobbak voltak, mint azok, amik a 2011-es fukusimai cunaminál jöttek létre.
Öt hét leforgása alatt sikerült kicserélni azt a tenger alatti adatkábelt, ami összekapcsolja Tongát a világgal. Ezzel azonban még nem állt helyre teljesen az internetkapcsolat.
A NASA azért tudta tanulmányozni a füstfelhőt, mert két meteorológiai műhold is közelben volt a vulkánkitörés idején.
A SpaceX a Starlink segítségével érné el, hogy a januári vulkánkitörés után újra legyen stabil internetkapcsolat Tongán.
Megbénul az internet, ha baj éri a tenger alatti kábeleket. Ezek magánkézben vannak, és biztonságuk bizonytalan.
Károkról, illetve áldozatokról egyelőre nem tudni.
Eddig megúszta Tonga a koronavírust, de most oda is elért a Covid.
Hatezer hordónyi nyersolaj ömlött a Csendes-óceánba a tongai vulkánkitörés miatt Peru partjainál, ahol a szakemberek napok óta az idővel versenyt futva igyekeznek elvégezni a kármentesítést.