A SpaceX a Starlink segítségével érné el, hogy a januári vulkánkitörés után újra legyen stabil internetkapcsolat Tongán.
A korábbi becslések alapján valahol 5 és 30 megatonna között lehet a Tonga-szigeteknél január közepén történt vulkánkitörés által felszabadított energia. Az ereje akkora volt, hogy gyakorlatilag mindent elpusztított Tongán, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy internet sincs a szigeteken.
Ez azért probléma, mert így a segítség is nehezebben tud megérkezni, január végén pedig azt mondták a szakemberek, hogy hetekig eltarthat, mire újra lesz kapcsolata Tongának a külvilággal. Ezt a folyamatot gyorsíthatja most fel a SpaceX.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a cég csapata azon dolgozik, hogy helyreállítsa az internetkapcsolatot a szigetországban. Elon Musk még január végén kérdezte meg, hogy vigyen-e a Starlink internet használatához alkalmas földi vevőegységeket Tongára, és a jelek szerint a szigetország vezetése kifejezetten örülne ennek.
This is a hard thing for us to do right now, as we don’t have enough satellites with laser links and there are already geo sats that serve the Tonga region. That is why I’m asking for clear confirmation.
— Elon Musk (@elonmusk) January 21, 2022
Az egyetlen probléma, hogy nincs elegendő, lézerkapcsolattal rendelkező Starlink-műhold. Ez a fajta technológia a SpaceX saját fejlesztése, hogy csökkentse a hálózat késleltetési idejét.
Mindenesetre a Fidzsi-szigetek egyik kormányzati tagja megerősítette, hogy a SpaceX emberei már az országban vannak, hogy segítsenek orvosolni a Tongán kialakult helyzetet. A Fidzsi-szigetek nagyjából 800 kilométerre található Tongától.
The Hunga Tonga volcano's shockwave shattered Tonga's internet connection, adding days of gut-wrenching uncertainty to disaster assessments. A @SpaceX team is now in Fiji establishing a Starlink Gateway station to reconnect Tonga to the world.
— Aiyaz Sayed-Khaiyum (@FijiAG) February 7, 2022
Great initiative, @elonmusk!
A Business Insider jelentése szerint a szakemberek nagyjából hat hónapig maradnak az országban, és ott üzemeltetik majd a földi állomást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.