Akkora erejű volt a 2022-es tongai vulkánkitörés, mintha Észak-Korea egyszerre robbantotta volna fel az öt legnagyobb atombombáját
Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.
Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.
A 2022 januári tongai vulkánkitörés okozta áramlások az óránkénti 122 kilométeres sebességet is elérték, mutat rá egy friss tanulmány.
A Hunga Tonga-vulkán tavaly januári kitörése következtében kétszer is jelentősen megnövekedett a Föld elektromos töltöttségi szintje – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport az ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársainak vezetésével.
A tongai vulkánkitörés 200 atombomba erejének felelt meg, és nagyobb volt, mint az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófa.
Egy víz alatti vulkánkitörésnek köszönhetően Tongánál egy új sziget emelkedett ki a Csendes-óceánból.
A Bath-i Egyetem adatai szerint a vulkánkitörés miatt keletkezett hullámok kilencszer nagyobbak voltak, mint azok, amik a 2011-es fukusimai cunaminál jöttek létre.
A stratégiai hajózási útvonalak mentén fekvő Salamon-szigetek válsághelyzetben akár kínai katonai segítséget is kérne. Ez kiverte a biztosítékot Washingtonban, amely figyelmeztette a szigetország vezetőit, hogy bizonyos határon túl nem tolerálja a kínai befolyás növekedését a térségben.
Öt hét leforgása alatt sikerült kicserélni azt a tenger alatti adatkábelt, ami összekapcsolja Tongát a világgal. Ezzel azonban még nem állt helyre teljesen az internetkapcsolat.
A NASA azért tudta tanulmányozni a füstfelhőt, mert két meteorológiai műhold is közelben volt a vulkánkitörés idején.
Tilly 73 nap alatt mintegy 3000 kilométert úszott, ami még a szakembereket is meglepte.
A SpaceX a Starlink segítségével érné el, hogy a januári vulkánkitörés után újra legyen stabil internetkapcsolat Tongán.
Károkról, illetve áldozatokról egyelőre nem tudni.