Egy víz alatti vulkánkitörésnek köszönhetően Tongánál egy új sziget emelkedett ki a Csendes-óceánból.
A NASA egyik műholdja kiszúrt egy apró szigetet, ami nemrég keletkezett a Csendes-óceánon – számolt be róla az IFLScience. A szervezet szerint a sziget Tongánál található, és csupán néhány óra leforgása alatt emelkedett ki a vízből a megszilárduló lávának köszönhetően.
A képződmény aztán a következő egy hétben folyamatosan csak nőtt, így szeptember 16-ra már 182 méter szélessé vált. Négy nappal később már 24 ezer négyzetméteresnek mérték, a legnagyobb magassága pedig 10 méter.
A Landsat 9 nevű műhold által készített felvételen jól látni, ahogy a gőz és hamu felszáll a vulkánból, miközben szép lassan kinő ott egy sziget. Az elszíneződött víz a vulkáni kőzetet és ként tartalmazó savas kémhatás miatt néz ki úgy.
A Csendes-óceán azon részén, ahol a sziget kiemelkedett, találni a Tonga-Kermadec szubdukciós zónát, ami három tektonikus lemez találkozását jelenti. Emiatt ez a terület a legsűrűbb a víz alatti vulkánok számát tekintve.
A szakemberek szerint a sziget nem sokáig marad majd életben, a víz és a szél ugyanis a vulkáni kőzetet gyorsan erodálja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.