Tech HVG 2024. október. 01. 17:03

Akkora erejű volt a 2022-es tongai vulkánkitörés, mintha Észak-Korea egyszerre robbantotta volna fel az öt legnagyobb atombombáját

Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, mi okozta a pusztító tongai vulkánkitörést 2022-ben.

Két évvel ezelőtt, 2022 januárjában óriási, víz alatti vulkánkitörés történt a Csendes-óceánon, Tongánál. Az ereje akkora volt, hogy az Egyesült Államok és Japán is riadót rendelt el a szökőár miatt, a lökéshullám még Magyarországon is érzékelhető volt, a Föld töltöttségi szintje pedig kétszer is megemelkedett.

Bár a kataklizmatikus eseményről azóta számos tanulmány született, az azt kiváltó okokról eddig viszonylag keveset lehetett tudni. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatóinak azonban sikerült megoldaniuk a rejtélyt, tanulmányukat pedig a Geophysical Research Letters című tudományos szaklap publikálta.

A robbanás óriási energiát szabadított fel, megrongálta még a tenger fenekén futó vezetékeket is, arról nem is beszélve, hogy a légkörbe lőtt hamu és víz hatással volt a globális éghajlatra is. Az ausztrál kutatók – hogy megértsék az okokat –, a földalatti robbanások tanulmányozására használt szeizmikus hullámok modellezését ültették át a tongai kitörésre, hogy modellezzék, pontosán mi történt ott.

Ezek alapján megállapították, hogy a lökéshullám hatalmas, függőlegesen felemelkedő vízoszlopott hozott létre, ami végül szőkőárhoz és a közeli szigeteknél 45 méter magas hullámok kialakulásához vezetett. Thanh-Son Pham, a tanulmány társszerzője szerint nagyjából 1 millió szabványos olimpiai úszómedence megtöltéséhez lett volna elegendő a levegőbe lökött vízmennyiség.

A valaha mért legnagyobb vulkánkitörés volt a tongai

A tongai vulkánkitörés 200 atombomba erejének felelt meg, és nagyobb volt, mint az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófa.

A kutatók eredetileg értetlenül álltak a kitörésnél regisztrált szeizmikus adatok előtt. A jelentős, felfelé irányuló erő jelenléte váratlan volt, később azonban kiderült, hogy ezt a Föld szilárd felszínének visszapattanása okozta.

A kutatók szerint a robbanást egy nagy nyomás alatt lévő kő válthatta ki. Ez a kő beszorulhatott egy sekély tenger alá, amitől az egész olyan volt, mint egy túlnyomás alatt lévő főzőedény. A robbanást végül az váltotta ki, hogy a forró kőzet és a hideg tengervíz találkozott. Emiatt a víz elpárolgott, ami azonnali tágulást eredményezett, így hozva létre a robbanást.

A kutatók szerint az egésznek akkora ereje volt, mint Észak-Korea 2017-ben végrehajtott öt legnagyobb föld alatti atomrobbantásának együttvéve. Mint ismert, a rezsim egy hidrogénbombát robbantott fel, aminek ereje miatt összeomlott egy 2200 méteres hegy.

A kutatók szerint ez volt az írott történelem legjobban dokumentált ilyen eseménye, mivel a kitörésből származó adatokat nemcsak a földi műszerekkel, de a műholdak segítségével is sikerült rögzíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.