A szakértők becslései szerint a Tonga-szigeteknél történt természeti pusztítás azzal egyenértékű, amit 10 megatonnányi TNT felrobbantása eredményezne.
A hétvégi tongai vulkánkitörés valószínűleg az eltelt száz év leghangosabb ilyen eseménye volt Michael Poland, az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának (USGS) geofizikusa szerint. A szakértő erről az NPR nevű portálnak beszélt.
A tongai vulkánkitörés során, illetve utána érzékelhető légnyomásnövekedést, majd gyors süllyedést regisztráltak a meteorológiai rendszerek. A kitöréssel járó lökéshullám később több országot, köztük Magyarországot is elérte.
A geofizikus Michael Poland szerint az eseménnyel járó hanghatás túltett az indonéziai Krakatau 1883-as kitörésén is. Az a pusztítás emberéletek ezreit követelte, és annyi vulkáni szabadult fel, hogy a régió nagy része sötétségbe borult.
Poland és a NASA Goddard Űrközpontjának vezető tudósa, James Garvin becslése szerint a tongai kitörés erejét mutatja az is, hogy az mintegy 500-szor erősebb volt, mint annak az atombának a robbanása, amelyet a második világháború végén dobtak le Hirosimára.
#NASAWorldview Image of the Week: Explosive Eruption of #HungaTonga - Hunga Ha'apai Volcano as observed on Jan. 15, 2022 by the ABI instrument aboard the @NOAA GOES-West satellite. Learn more: https://t.co/1qBhuelg3J GeoColor Imagery provided by NOAA/NESDIS/STAR pic.twitter.com/yRkR0bfg9U
— NASAEarthdata (@NASAEarthData) January 18, 2022
Az NPR szerint Tonga még három nappal a robbanás után is nagyrészt el van vágva a világtól: a tenger alatti kommunikációs kábelek valószínűleg mind elszakadtak, a repülőteret pedig hamu borítja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.