Akkor törték fel az újságírók telefonjait, amikor épp a kormány korrupciós ügyeiről írtak.
Feltörték a Pegasus kémszoftverrel Salvador első számú hírszolgáltatójának, az El Faro 22 újságírójának, szerkesztőjének és más alkalmazottjának a telefonját – írja a New York Times. Carlos Dada az El Faro alapítója és igazgatója azt mondta az ügyről, hogy elfogadhatatlan újságírók után kémkedni: „korlátozza a munkánkat, veszélyezteti a forrásainkat és a családunkat is”.
A két kiberbiztonsági elemző cég, a Munk School Citizen Lab és az Access Now szerint 2020 júliusa és 2021 novembere között törték fel a telefonokat a programmal, ez pont arra az időszakra esik, amikor a lap a kormány korrupciós ügyeiről írt. A cégek szerint más salvadori újságok összesen 13 újságírója is célponttá vált.
A kormány tagadta, hogy vásároltak volna a Pegasusból és azt is, hogy ügyfele lenne a szoftver gyártójának, az NSO-nak.
Legutóbb Lengyelországban tört ki botrány a Pegasus kormányzati alkalmazása miatt. Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke elismerte, hogy megvették a kémprogramot. Kaczynski tagadta, hogy a programmal a lengyel ellenzéket is célba vették volna, miközben a Torontói Egyetem kutatócsoportja, a Citizen Lab korábban arról adott információt, hogy három, a lengyel kormánnyal kritikus személy telefonját is lehallgatták.
Magyarországon a legfrissebb hír a Pegasus-botránnyal kapcsolatban, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) még nem készült el a Pegasus-ügy vizsgálatát lezáró jelentés.
A botrányban újabb és újabb telefonszámok és hozzájuk tartozó nevek kerültek elő, alátámasztva a gyanút, hogy a Pegasust nemcsak eredeti céljára – terroristák és bűnözők lehallgatására – használhatták, hanem ellenzékiek, újságírók, ügyvédek és üzletemberek, fideszes gazdasági potentátok megfigyelésére is bevethették, sőt Áder János testőreit is célba vették vele.
Nemsokára kész Péterfalvi Pegasus-jelentése, de a részletek titkosítását nem oldják fel
Már "íródik" a Pegasus-ügy vizsgálatát lezáró jelentés - mondta lapunknak az adatvédelmi hatóság elnöke, aki újabb határidőt is ígért. Péterfalvi Attila szerint még "néhány hét", és kész a jelentés nyilvános része. Közben a Belügyminisztérium azt is elárulta a hvg.hu-nak, hogy nem tervezik feloldani a titkosítás alól az ügy anyagait.