A fehérorosz ellenzék vezetője az Európai Parlamentben beszélt, ahol erősen bírálta az európai uniós döntéshozókat, hogy csak puhán és öncélúan állnak ki Lukasenka rezsimje ellen.
Beszédet mondott az Európai Parlament strasbourgi épületében Szvetlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki politikus, a diktátor Aljakszandr Lukasenka 2020-as kihívója. A politikus azt követően vált ellenzéki kulcsfigurává, hogy férjét, Szergej Cihanoszkijt a választásokat megelőzően letartóztatták, így őt helyettesítve, függetlenként indult Lukasenka ellen a rezsim által befolyásolt szavazáson. Cihanouszkaja a választások utáni tüntetéssorozatok alatt Litvániába menekült.
Beszédét azzal kezdte, hogy Fehéroroszországban jelenleg több embert tartanak foglyul politikai okokból, mint ahányan beférnek az EP-ülésterembe, ugyanis szerinte 882 embert küldött rácsok mögé a rezsim. Köztük van férje és legjobb barátnője is, akiknek a munkája hozzájárult ahhoz, hogy 2020-ban a belarusz ellenzék kapja a gondolatszabadságáért járó Szaharov-díjat – tette hozzá.
Cihanouszkaja beszédében viszont sokkal inkább volt sürgető, mintsem hálás. Szerinte Európa sokkal jobban kéne tudja, hogy mennyire közelről érintik a Fehéroroszországban történtek: 2020-ban látható volt, hogy az ország felébredt, 2021-ben pedig az ott élők ellenállása is kézzelfoghatóvá vált,
„és itt az ideje az EU-nak is, hogy ne csak beszéljen, hanem tegyen is.”
Szerinte ez év elejére elfogyott az európai odafigyelés, és csak akkor érdekelte az EU-t, hogy mi történik Fehéroroszországban, ha az őket is érintette. „Mi lett volna, ha nincsenek EU-állampolgárok a Minszkben leszállított Ryanair gépen? Akkor is lettek volna légtéri szankciók, vagy a demokrácia és az emberi jogok csak az EU állampolgárait illetik meg?” – tette fel a kérdést azzal a májusi üggyel kapcsolatban, amikor a fehérorosz légi irányítás kényszerleszállásra kényszerített egy Athénból Vilniusba tartó charterjáratot, a rendőrség pedig őrizetbe vette a fedélzeten utazó Raman Prataszevicsot, a szélsőségesnek nyilvánított ellenzéki NEXTA hírportál főszerkesztőjét. Cihanouszkaja szerint már év elejétől folyamatosak voltak a letartóztatások, májusban a legnagyobb ellenzéki újságot is bezárták, főszerkesztője pedig a börtönben rejtélyes körülmények között meghalt.
A fehérorosz politikus azt a tanácsot adta az EU-nak, hogy merjenek konfrontálódni: szerinte a mostani helyzet újabb példa arra, hogy az appeasement nem működik, és a belarusz szabadságharc Európa szabadságharca is.
Európának tettekkel kell demonstrálnia, hogy hisz a szolidaritásban és a szabadságban. Lesz bátorságuk ehhez, vagy várunk még egy évet? Nincs még egy évünk, Fehéroroszországnak sincs, Európának sincs”
– mondta
Cihanouszkaja a diktatúrákat vírusokhoz hasonlította, amelyeket minél tovább várunk, annál nehezebb lesz leküzdeni – ahogy ezt a világjárvány is bizonyította. Pedig szerinte ugyanaz a három lépés: izoláció, kezelés és immunitás kell a megfékezésükhöz.
Az első lépés, hogy izolálja magát Európa; függetlenítse magát ettől a rezsimtől, és ne fogadja el legitimnek. A politikus szerint a fehérorosz társadalmat sérti, és milliónyi médiafogyasztót téveszt meg az, hogy a nyugati sajtó elnöknek nevezi Lukasenkát, aki erőszakkal szerezte meg a hatalmát, és ha a választások eredményét nem fogadta el Európa, akkor az elnökséget is tekintse semmisnek.
A második fázisban Európának kezelnie kell a helyzetet, mondta Cihanouszkaja. Szerinte hiányzik egy konzisztens szankciós politika az EU részéről, amely elzárná az elnyomó rezsimet a bevételeitől, valamint a nemzetközi törvények alkalmazása sem történik meg.
Harmadrészt pedig immunissá kell tenni magunkat a diktatúrákkal szemben, zárta sorait Cihanouszkaja. Segíteni kell a fehérorosz társadalmat, és arra kérte a döntéshozókat, hogy az országból ideiglenesen Európába menekülteket ne migránsként kezeljék, hanem kaphassanak munkavállalói és letelepedési engedélyt. Az elnyomás elleni küzdelemben pedig Európa is megerősödhet a képviselt értékei mentén – summázta.