Lukasenka beszállna a ritkaföldfém-bizniszbe, és kiadta a parancsot: Ásnunk kell
A belarusz elnök szerint meg kell tudniuk, milyen lelőhelyeik vannak.
A belarusz elnök szerint meg kell tudniuk, milyen lelőhelyeik vannak.
Szlovákia sem volt hajlandó támogatni a nyilatkozatot, majd mégis aláírták.
Valódi ellenzéki jelöltek nem indulhattak. Lukasenka a hetedik ötéves ciklusára készülhet
Csak egy győztese lehet a vasárnapi belorusz elnökválasztásnak: az 1994 óta hatalomban lévő államfő, Aljakszandr Lukasenka „ellenfelei” ugyanis leginkább a politikus hívei, valódi ellenzéki nem indulhatott. Legutóbb 2020-ban tartottak elnökválasztást az egykori szovjet tagköztársaságban, azt Lukasenkáék elcsalták, s ezt követően hónapokig tartó tiltakozási hullám indult.
A mikulástalanítást már december közepén megkezdték Bresztben és most bevezették az ország fővárosában, Minszkben is.
Egy belorusz bíróság hatéves börtönbüntetésre ítélte az ismert ellenzéki aktivistát, Dzmitrij Kucsukot – írta pénteken a legrégebbi és legismertebb belorusz emberi jogi csoport, a Vjasna.
A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.
Nagyot fordult a világ az EU-ban, ahol többségbe kerültek azok, akik az illegális bevándorlást a nemzetközi jogot megsértve is megfékeznék.
Fehéroroszország elnöke tagadja, hogy Putyin külső katonai csapatok segítségét kérte volna. Lukasenka szerint Putyin kérné a beleegyezését, az oda telepített nukleáris fegyverek esetleges használata előtt, bár ezt 2022-ben a fehérorosz területről indított Ukrajna elleni támadáskor nem tette meg.
Pénteken a fehérorosz főügyészség közölte, hogy a Minszki Városi Bíróság tizenkét embert ítélt el, miután bűnösnek találta őket terrorizmus, szélsőségesség és más súlyos bűncselekmények elkövetésében.
Nem ez az első eset, hogy az ország légvédelmének meggyűlt a baja az oroszok által irányított drónokkal.
Politikai foglyok is dolgoznak napi kétezer forintos bérért egy szászországi AfD-politikus, Jörg Dornau Belaruszban lévő mezőgazdasági vállalkozásában – álltja oknyomozó újságírókra hivatkozva a The Guardian.