Világ MTI 2021. november. 11. 05:51

Olyan rossz a járványhelyzet, hogy Bulgária az EU segítségét kéri

Az ország aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A bolgár kormány segítséget kért az európai uniós tagállamoktól a koronavírus-járvány okozta válság kezeléséhez – közölte szerdán az Európai Bizottság. Bulgária így aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust. Az eljárás súlyos katasztrófák vagy humanitárius vészhelyzet esetén léptethető életbe, hogy az unió segítséget nyújthasson az érintett országoknak nemcsak Európában, hanem szerte a világon. Az uniós tagországokon kívül Észak-Macedónia, Izland, Montenegró, Norvégia, Szerbia és Törökország is részt vesz a polgári védelmi mechanizmusban.

Bulgária súlyos járványhullám kellős közepén van, a kórházak a teherbíró képességük határára kerültek. A hétnapos incidencia-mutató is emelkedett: százezer lakosra vetítve 415 a fertőzöttek száma.

Az uniós tagországok közül Bulgária áll a legrosszabbul a lakosság átoltottságát illetően, a felnőtt lakosság alig 24 százaléka esett át a teljes immunizáción.

A baltimore-i Johns Hopkins egyetem csütörtök hajnali összesítése szerint a közel hétmillió lakosú Bulgáriában a járvány kezdete óta 646 856 ember kapta el a fertőzést, és 25 754-en haltak bele a koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe. Az utóbbi 28 napban 115 ezren betegedtek meg és 3649 haláleset történt.

Oltásszkeptikus orvosok is súlyosbítják a tragikus bulgáriai járványhelyzetet

Már most túlterheltek a koronavírusos betegeket kezelő bulgáriai kórházak és az előrejelzések szerint a neheze még hátravan, a következő napokban tovább emelkedhet a napi új fertőzöttek és a betegek száma. Nem véletlen ugyanakkor, hogy az EU-tagországok közül Bulgáriában a legmagasabb a százezer emberre jutó halálos áldozatok száma.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.