Világ hvg.hu/MTI 2021. október. 22. 06:49

Több mint negyven ország ítélte el az ujgurok elleni jogsértéseket, Magyarország nincs köztük

A nyilatkozatot Ausztria, Szlovákia, Horvátország és Szlovénia is aláírta.

Negyvenhárom ország ítélte el csütörtökön közös nyilatkozatban a zömében muszlim ujgur kisebbség elleni tömeges jogsértéseket Kína északnyugati Hszincsiang régiójában.

A Nicolas De Riviére francia ENSZ-nagykövet által felolvasott dokumentum a többi között "általános és szisztematikus emberi jogsértésekről, kínzásokról, kényszersterilizációkról, szexuális erőszakról" tett említést. A nyilatkozat elfogadói egyben felszólították a pekingi vezetést, hogy tegye lehetővé ENSZ-megfigyelők akadálytalan hozzáférését az érintett kínai régióhoz.

Az állásfoglalást 43 ország támogatta az ENSZ-közgyűlés egyik emberi jogi bizottságában, köztük Németország, az Egyesült Államok, Kanada és Japán.

Az aláírók listáját itt tudja megnézni.

Az aláírók között ott van Ausztria, Szlovákia, Horvátország és Szlovénia, Magyarország azonban nincs.

Becslések szerint nagyjából egymillió ujgur és más muzulmán kisebbséghez tartozó embert zártak átnevelőtáborba Kína nyugati Hszincsiang tartományában. A vádak szerint a hatóságok sokakat kényszersterilizációnak vetnek alá, kényszermunkára fognak, illetve mondvacsinált okokkal bebörtönöznek.

Magyarország idén áprilisban és júniusban is blokkolt már egy olyan uniós nyilatkozatot, amelyben az EU Hongkong miatt szerette volna bírálni Kínát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.