A YouTube egy meg nem nevezett forrásból kapott bejelentést, hogy az Atajurt nevű jogvédő szervezet YouTube-csatornáján a felhasználási feltételeket sértő tartalom található.
Nagyjából egytucat olyan videót távolított el a YouTube a videós platformról, ami Kína ujgurokkal szembeni emberi jogi visszaéléseit dokumentálta – számolt be róla a Reuters. Először csak a videók tűntek el az Atajurt Kazakh Human Rights nevű jogvédő szervezet csatornájáról, majd nem sokkal később magát a csatornát is elérhetetlenné tette a vállalat.
Az Engadget beszámolója szerint a cég azzal indokolta a döntését, hogy a videókban megsértették az érzékeny adatok közlésére vonatkozó szabályozást. Az említett videókban ugyanis az Hszincsiang-Ujguk autonóm területről eltűnt emberekkel foglalkoztak. Az anyagokban szereplők felmutatták az igazolványukat, hogy megmutassák, ők az eltűntnek nyilvánított emberek rokonai. Ez a YouTube szerint azért probléma, mert így nyilvánosságra kerültek az érzékeny adatok.
A videókat ugyanakkor a lap szerint egy meg nem nevezett forrás bejelentése alapján vették le.
A YouTube azóta visszaállította a videók egy részét, de arra nem adott magyarázatot, hogy miért azokat, és a többit miért nem. A jogvédő szervezetet arra kérték, hogy a videókból vágják ki, vagy homályosítsák el az igazolványok adatait, de erre nem hajlandók, mert az szerintük rontaná a videók hitelességét.
A csatornát még június 15-én függesztette fel a YouTube, majd három nappal később, a fellebbezés alapos kivizsgálása után állította vissza azt.
A szervezet azóta a videóit az Odysee nevű, blokklánc-alapú platformra is lementette arra az esetre, ha a YouTube ismét törölné az anyagait.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.