Hazatérte után pár órával őrizetbe vették Grúziában Mihail Szaakasvili volt államfőt. A politikus a jelek szerint szándékosan keresi a veszélyt: pár évvel ezelőtt Ukrajnában is letartóztatták. Most – ahogy Ukrajnában is – azonnal éhségsztrájkot kezdett.
„Az életemet és a szabadságomat kockáztatom azzal, hogy visszatérek. Mindenki menjen el szavazni a szombati önkormányzati választáson és töltsük meg a Szabadság teret. Ha százezren összegyűlünk, senki sem tud legyőzni minket” – üzente egy videóban Grúziába való visszatérése után Mihail Szaakasvili, aki 2004-13 között töltötte a kaukázusi ország államfői tisztét.
Nem sokkal a felvétel közzététele után egy másik videó is megjelent, azon az exállamfőt már bilinccsel a kezén, az őt elvezető rendőrök között, de még mindig mosolyogva láthatták a nézők. Azt egyébként még nem tudni, hogyan jutott be Szaakasvili Grúziába: a kijevi repülőtéren nem tudtak a távozásáról, a tbiliszi hatóságok pedig órákon keresztül azt ismételgették, a politikus nem lépett be hazája területére.
A 2013-as választási vereség után meglehetősen zavaros körülmények között Ukrajnába távozott Szaakasvilit Tbilisziben 2018-ban több, csalással és hatalommal való visszaéléssel kapcsolatos vádpontban is bűnösnek mondták ki, s ávollétében hatéves börtönbüntetésre ítélték. A hazájában még mindig népszerű politikus folyamatosan hangoztatja ártatlanságát, és valószínűleg nem teljesen alaptalanul azzal vádolja a távozása után hatalomra került vezetőket, hogy politikai megfontolásokból indítottak ellene bírósági eljárást.
Szaakasvili grúziai megjelentése alighanem új lendületet ad az önkormányzati választásra készülő grúziai ellenzéknek, amely a korábbi években már több alkalommal is próbálkozott országos tüntetéshullámok beindításával. Jelenleg a Grúziai Álom nevű párt van hatalmon az országban, ám a közvélemény-kutatások szerint az Irakli Garibasvili vezette kormány egyre népszerűtlenebbé válik, s az ellenzéknek jó esélye van a sokak által bizalmi szavazásnak tartott önkormányzati választáson való jó szereplésre. A mostani megméretés pedig könnyen az előrehozott parlamenti választás április kiírásához vezethet: a Grúziai Álam júliusban belegyezett abba, ha nem ér el szombaton legalább 43 százalékos támogatottságot, előbbre hozza a törvényhozási választást.
Börtönbe be, börtönből ki
Szaakasvili – a 2003-as grúziai forradalom vezetője - szeret veszélyesen élni, s a jelek szerint egy pillanatra sem tud leállni. 2014-ben – miután Ukrajnában győzött az Oroszország-párti Viktor Janukovics államfő bukását hozó forradalom, és Petro Porosenko vette át az államfői tisztséget - Szaakasvili ukrán állampolgárságot kapott és 2015-ben kinevezték őt Odessza megye kormányzójává. Harcot kellett hirdetnie a korrupció ellen, s vagy az történt, hogy túl komolyan vette feladatát, vagy az, hogy megpróbált új hazájában is a politikai csúcsra törni, ám a végeredmény az lett, hogy összekülönbözött Porosenkóval, aki visszavonta a grúz politikus ukrán állampolgárságát, s közölte, az éppen külföldön tartózkodó Szaakasvili nem térhet vissza Ukrajnába.
Az 53 éves politikust azonban nem olyan fából faragták, hogy megrettent volna holmi határtól: 2017 szeptemberében Lengyelország felől érkezve hívei támogatásával áttörte az ukrán határőrök sorfalát és diadalmenetben bevonult Kijevbe. Ahol kevésbé diadalmenetben, a háza tetején fogócskázott az őt elfogni akaró ukrán rendőrökkel, akik végül kézre kerítették őt, s így egy időre rács mögé került. 2018 februárjában Szaakasvilit kitoloncolták Lengyelországba, és 2021-ig ki is tiltották az egykori szovjet tagköztársaság területéről. Ezután Hollandiában kapott letelepedési engedélyt – felesége holland állampolgár – s egy időre úgy tűnt, se Grúziába, se Ukrajnába nem kíván visszatérni.
A Porosenkót legyőző új ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij visszaadta neki az ukrán állampolgárságot, s bár egy ideig Szaakasvili valóban nem kívánt politikával foglalkozni, végül elvállata, hogy Zelenszkij tanácsadója legyen.
Tartós válság otthon
Mostani grúziai visszatérése mögött több megfontolás is állhat. Egyrészt vissza akar vágni az őt – állítása szerint alaptalanul – megvádoló grúziai kormánynak, másrészt folytatni kívánja több mint egy évtizede tartó Oroszország elleni „keresztes hadjáratát”. A jelenlegi tbiliszi kormányt ugyanis sokan oroszpártisággal vádolják, s Szaakasvilit senki nem alázta meg jobban, mint Oroszország, pontosabban Vlagyimir Putyin orosz államfő. 2008-ban az orosz hadsereg néhány nap alatt tönkre verte a szakadár grúziai területeket visszafoglalni akaró grúz haderőt, Putyin pedig egyik híressé vált mondatában kijelentette, „golyóinál fogva fogja felakasztani” Szakaasvilit.
Azt még nem lehet tudni, mennyire lesz sikeres mostani hazatérési akciója, a grúz államfő mindenesetre bejelentette, sohasem fogja kegyelemben részesíteni Szaakasvilit. Az viszont biztosra vehető, hogy a szombati önkormányzati választások után komoly ellenzéki tüntetések lesznek Tbilisziben és több más városba, s jó ideig eltart majd a feszültség az országban.