Világ MTI 2021. február. 19. 06:27

„Nem akarjuk, hogy a kormány kísérleti nyúlként kezelje a lakosságot” – Szlovákia egyelőre nem vesz Szputynik V-t

Az egyik koalíciós partner megvétózta a beszerzésről szóló tárgyalások megindításához szükséges határozatot.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szlovákia egyelőre nem tárgyal a koronavírusos megbetegedés ellen kifejlesztett első orosz vakcina, a Szputnyik V megvételéről – döntött csütörtöki ülésén a szlovák kormány. Az orosz vakcina megvásárlását Igor Matovic miniszterelnök és pártja, az OLaNO javasolta, de az ehhez szükséges határozatot megvétózta az egyik koalíciós partner, az Emberekért párt.

A szlovák kormányfő szerint már a jövő héten akár 80 ezer ember számára elegendő, 160 ezer adag orosz vakcina érkezhetett volna az országba, de erre a koalíciós partner ellenállása miatt most nem kerül sor.

A járvány harmadik hulláma térdre kényszeríti a szlovák egészségügyet

Drámai helyzet alakult ki Szlovákiában, ahol a ragályosabb koronavírus-mutációk megjelenése miatt összeomlóban van az egészségügy.

Veronika Remisová, az Emberekért párt elnöke, miniszterelnök-helyettes szintén a sajtónak nyilatkozva kijelentette: ő és pártja továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy Szlovákiában ne oltsanak olyan vakcinával, amelyet nem hagyott jóvá az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

Nem akarjuk, hogy a kormány kísérleti nyúlként kezelje a lakosságot,

minden vakcinát, amelyet Szlovákiában használunk, rendes, szigorú eljárással az Európai Gyógyszerügynökségnek kell engedélyeznie” – indokolta pártja elutasító álláspontját Remisová.

Richard Sulík gazdasági miniszter, a koalícióhoz tartozó liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt elnöke még a kormányülés előtt leszögezte: pártja álláspontja az, hogy minden vakcinát jóvá kell hagynia az illetékes európai vagy szlovák hatóságnak. Sulík a kormányülés szünetében újságíróknak nem nyilatkozott.

Magyarország az orosz fejlesztésű vakcinából 2 millió adagot kötött le. Az első Magyarországra érkezett szállítmányból 2600 embert oltottak be.

Egyre többen érezhetik úgy, hogy a kormány kiszúr velük a keleti vakcinákkal

A kormány először szembesül azzal, hogy sokan nem várják, hanem visszautasítják az oltást. Az orosz és kínai vakcinák iránti bizalmatlanság csökkentése nem prioritás. Igaz, a beszerzés célja nem is feltétlenül az volt, hogy fel is használják a milliószámra vásárolt keleti oltóanyagot.

Hirdetés