Buddhista szerzetesek és kórházi dolgozók is csatlakoztak a demonstrálókhoz Rangunban.
Ismét tüntettek Mianmar több városában hétfőn a katonai hatalomátvétel ellen. A fővárosban, Najpjidóban a rendőrség vízágyúkkal oszlatta a tiltakozókat, az AFP francia hírügynökség szerint két tüntetőt az erős vízsugár sebesített meg. A Reuters hírügynökség szerint a rendőrség később a tüntetők kérésére befejezte a vízágyúzást.
Eközben a korábbi fővárosban, Rangunban buddhista szerzetesek egy csoportja is csatlakozott a jórészt diákokból és munkásokból álló, több száz demonstrálóhoz. "Engedjétek szabadon a vezetőinket, tartsátok tiszteletben a szavazatainkat" – olvasható a többi közt a tüntetők tábláin.
A demonstrálókhoz kórházi dolgozók is csatlakoztak.
„Az országunk egy repülni tanuló madár, aminek a hadsereg most letörte a szárnyait"
Csaknem 50 évvel vetheti vissza a történelemben Mianmart a katonaság hatalomátvétele: a hétfői államcsíny nem csupán a demokratizálódást törte derékba, de a legsötétebb katonai diktatúrába is visszasodorhatja az országot.
A délkelet-ázsiai országban a hadsereg a múlt héten, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, valamint több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaságnak a feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira. Tüntetésekről adtak hírt a múlt hét végén is, vasárnap Rangunban több tízezer ember vonult utcára, és az utcára vonultak egyebek közt Kacsin államban is.
Hétfőn aktivisták sztrájkra szólították fel a kormányzati dolgozókat.
Az eddigi megmozdulások békésen zajlottak, a Reuters hírügynökség szemtanúkra hivatkozva azt közölte, hogy vasárnap katonai teherautók hosszú sorát látták Rangunban, hozzátéve, hogy sokan ezt rossz jelnek vélik. Az egyik tüntető a dpa német hírügynökség munkatársainak azt mondta, számítanak rá, hogy "a dolgok rosszabbra fordulnak", de nem hagynak fel a tüntetéssel.
A hadsereg részéről a megmozdulásokat nem kommentálták, ám a junta szombaton lekapcsolta az internetet az egész országban.