A Jobbik újpesti képviselője, Szabó Balázs is a Közép-afrikai Köztársaságba utazott orosz pénzen választási megfigyelőnek.
Kivonja katonai tanácsadóit a Közép-afrikai Köztársaságból Oroszország, amely a lépésről pénteken értesítette az Egyesült Nemzetek Szervezetét (ENSZ). A mintegy 300 fős kontingens a kormányhadsereg kiképzését végezte.
Az orosz ENSZ-misszió a Biztonsági Tanácshoz intézett levelében azt írta, a választások előtt és alatt nyújtott támogatás befejeződött. Arról a választásról van szó, amelyre oroszokhoz köthető szerveztet pénzén utazott ki választási megfigyelőnek a Jobbik újpesti képviselője, Szabó Balázs, valamint egy, a pártból nemrég kilépett politikus, volt parlamenti képviselő, Samu Tamás Gergő is. Az erről beszámoló hvg360 azt is megírta: decemberi választás (amelyre Samu Tamás és Szabó Balázs kiutaztak) tétje az volt, hogy az oroszbarát Archange Touaderát újraválasszák az aranyban és gyémántban gazdag ország vezetőjének.
A választást megelőzően Touadera tanácsadói között egyre több orosz jelent meg, a személyes védelmét pedig a leghírhedtebb orosz magánhadsereg, a Kreml-közelinek tartott Wagner-csoporthoz tartozó Sewa biztonsági cég látja el. Az elnököt támgató orosz dezinformációs kampány pedig olyannyira nyilvánvaló volt, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár decemberben közleményben ítélte el azt is az egyre jobban elharapózó erőszak mellett.
A 4,7 milliós Közép-afrikai Köztársaság politikai rendszere az etnikai és vallási feszültségek miatt ingatag. A Seleka nevű muszlim lázadószervezet tagjai 2013-ban megbuktatták Francois Bozizét, az ország keresztény elnökét, a keresztény milíciák fegyveresei pedig válaszul megtámadták az országban élő muszlim közösséget. A felkelők nem fogadják el az eredményt, és a múlt héten elfoglalták a fővárostól mintegy 700 kilométerre található Bangassou városát.
A lázadók pénteken rátámadtak az országban állomásozó ENSZ-erőkre. Az eset a fővárostól, Banguitól 200 kilométerre északkeletre fekvő Grimari településnél történt. Az összecsapásban egy burundi katona meghalt, két bangladesi megsebesült.
Az orosz erők távozását követően az ország hadseregét a felkelők elleni harcokban ruandai, francia és ENSZ-katonák támogatják majd.