Világ hvg.hu 2020. november. 21. 11:00

QAnon a Fülkében: összeesküvés-elméletek a hatalomért

Az amerikai elnök is vett már az agendájára témát tőlük, több republikánus politikus számára is hírforrásnak számítanak. A QAnon mozgalom politikai és társadalmi hatásairól beszélgettünk Krekó Péterrel és Török Bernáttal.

Az Egyesült Államokban csúcsra jár a QAnon mozgalom, amely hamis hírek becsatornázásával és összeesküvés-elméletek terjesztésével próbál zavaros ideológia mentén kitűzött politikai célokat elérni.

A mozgalom születését 2016 környékére datálhatjuk. Az akkori amerikai választási kampány egyik legbizarabb momentuma egy alaphír volt, mely arról szólt, hogy Hillary Clinton demokrata jelölt az egyik prominens szereplője egy sátánista-pedofil szektának, mely behálózza az egész amerikai közigazgatást, célja pedig megakadályozni Donald Trump hatalomra jutását.

Bizarr vallássá kezd válni az összeesküvés-elméleteket csúcsra járató mozgalom

Európában is terjed az USA-ban lábra kapott QAnon. A tengerentúlon már a politika felső köreiben is megjelent, Trump elnök hazafiaknak nevezte tagjait. A QAnon-hívők körében is első számú ellenség az univerzális háttérhatalommá minősített Soros György.

A QAnon azóta is megállás nélkül bombázza az amerikai közvéleményt a vadabbnál vadabb elméletekkel, hamis hírekkel. A legmagasabb republikánus körökben is akad támogatójuk, Donald Trump elnök pedig, bár sosem hivatkozik rájuk, kapott már fel témákat a QAnon válogatásaiból.

Vendégeinkkel, Krekó Péterrel, a Political Capital ügyvezető igazgatójával és Török Bernáttal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensével arról beszélgettünk, meddig terjedhet egy ilyen mozgalom hatása és hatalma.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.