Sok múlik a hétvégi tüntetéseken Beloruszban, de az biztos: az ország már nem lesz olyan, mint eddig volt. A helyzetet elemzi a Fülke, a hvg.hu közéleti podcastja a héten.
Lukasenka 1994 óta minden választást elcsalt, nem volt még arra példa, hogy a választási eredményeket ne kellett volna kozmetikázni. Idén azonban ennél több kellett: a Fehéroroszországot 26 éve vezető elnöknek az első fordulóban a többsége sem lett volna meg, nemhogy a 80 százalékos választási győzelme - mondta Németh András, a HVG külpolitikai újságírója.
Fehéroroszországban augusztus 9-én indult tömeges tüntetés, miután a csalásokkal teletűzdelt elnökválasztás hivatalos eredményei hatodszor is 80 százalék feletti eredménnyel hozták ki Lukasenkát győztesnek. Az összecsapásokkal kísért tüntetések után sztrájk is indult, a tüntetésekben többen életüket vesztették, az Európai Unió pedig a héten azt közölte, hogy nem ismerik el a belarusz választási eredményt, az Európai Néppárt egyenesen persona non gratának minősítette Lukasenkát.
Ez a Fülke, a hvg.hu közéleti podcast-sorozata, amelyben Németh Andrással a fehérorosz helyzetről beszélgettünk. Szóba került, hogy
- mikor jön el az a pillanat, amikor az elnök kénytelen lesz távozni,
- mi minden vezetett a tömegek elégedetlenségéhez,
- mit lépett az EU és mit Oroszország,
- Orbán Viktor hogyan jön ki a belarusz helyzetből.
A beszélgetést itt hallgathatja meg: