Fel kell készülni arra a forgatókönyvre – írja szerzőnk –, amelyet most a grúziai választások után látunk. Orbán Viktor elsőként sietett oda gratulálni, vajon mit hoz haza a választási csalások és politikai önkény világából? Vélemény.
Más országok, mint Románia, Szlovénia, Szlovákia és főként Lengyelország átvészelték a demokratikus megtorpanást, elűzték az erős embereket, ám a magyaroknál beakadt a tű – írja Paul Hockenos.
Mi a politika? Hogyan működnek a választások, a többpártrendszer? Miért kerülhet valaki politikai okokból börtönbe? Mit tehetünk, ha nem értünk egyet a hatalommal? A felfokozott kampányidőszakban és a választások utáni intenzív közéleti pezsgésben sok szülő eszköztelennek találhatta magát, amikor a világra kíváncsi gyereke a politikáról kérdezősködött. A gyerekek mindent érteni szeretnének, és mindenről rengeteg kérdésük van. Sokszor azonban nehéz választ adni, és felnőttként arra is rádöbbenhetünk, hogy mi magunk sem látjuk át maradéktalanul azt, amit a kicsik firtatnak. Ezért összegyűjtöttünk néhány kiváló könyvet, amely a legkisebbektől a kamaszokig nagy segítséget nyújthat a közéletben való eligazodásban.
Miközben Magyarországon, és a világ több pontján már gyakorlatilag nincs 3G, Észak-Koreában még mindig ez adja a telekommunikáció gerincét, és csak most kezdték meg a 4G/LTE bekapcsolását. Ráadásul részben használt eszközökkel.
Egy moszkvai bíróság csütörtökön öt és fél, illetve hét év börtönbüntetésre ítélt két orosz költőt, amiért "gyűlöletkeltő" verset olvastak fel tavaly egy háborúellenes rendezvényen.
Nem tudjuk még pontosan, mit jelent majd a gyakorlatban a szuverenitási törvény. De látjuk benne a megfélemlítés szándékát, a mélyreható gonoszságot, Putyin legjobb tanítványainak ujjgyakorlatát. Tulajdonképpen az is előfordulhat, hogy pár hét múlva már ezeket a sorokat sem lehet kockázatmentesen leírni, mert nem éltetik Orbán Viktort. Vélemény.
Hogyan tartja hatalmon a diktátorok legújabb generációját az információ manipulálása, valamint a demokrácia színlelése? Hitler, Sztálin és Mao az erőszakot, a félelmet és az ideológiát hívták segítségül egyeduralmuk fenntartásához. Manapság azonban a tekintélyelvűség fogalmát médiatudatos „erős emberek” alakítják, akik a szavak és az érdekeiket szolgáló hírmagyarázatok mesterei. Az olyan politikusok, mint Jair Bolsonaro, Recep Tayyip Erdogan, Hszi Csin-ping és Orbán Viktor az információ torzításával és a demokratikus formák kijátszásával gyakorolják hatalmukat az állampolgáraik felett. Szergej Gurijev és Daniel Treisman könyve a tekintélyelvűség új formáját írja le, miközben bemutatja a spindiktátorok felemelkedését és hatékony módszereit. A kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.