Foreign Policy: Miként ment át Magyarország diktatúrába?

3 perc

2024.12.07. 08:00

Más országok, mint Románia, Szlovénia, Szlovákia és főként Lengyelország átvészelték a demokratikus megtorpanást, elűzték az erős embereket, ám a magyaroknál beakadt a tű – írja Paul Hockenos.

Magyarország ma virágzó önkényuralom. Korlátozta a sajtószabadságot, a partvonalra tolta az ellenzéket, lebontotta a fékeket és ellensúlyokat, ellenőrzése alá vonta a civil társadalmat, átalakította a választási törvényt, kiiktatta a bírálatot – azaz elérte, hogy a rendszert csakis valamilyen rendkívüli esemény útján lehessen leváltani, választásokon ne. Orbán Viktor végrehajtotta azt, ami elképzelhetetlennek tűnt.

Így összegzi véleményét Paul Hockenos Berlinben élő újságíró, aki már több cikkben foglalkozott a magyar valósággal a Foreign Policy hasábjain is. Most azért tért vissza a témára, mert megjelent két, idevágó könyv is. Az egyik Bozóki András és Fleck Zoltán munkája, a „Beágyazott autokrácia: Magyarország az EU-ban”.

Az amerikai szerző emlékeztet arra, hogy a tekintélyuralmi hanyatlás már 6 évvel az uniós csatlakozás után megindult. Más országok, mint Románia, Szlovénia, Szlovákia és főként Lengyelország átvészelték a demokratikus megtorpanást, elűzték az erős embereket, ám a magyaroknál beakadt a tű.