Igaz, csak hallgatólagosan bólintott rá az alsóház: a határidő lejártáig nem utasították el a javaslatot, annak ellenére, hogy máskor érdemi vita nélkül megtették ezt.
A román parlament alsóháza hallgatólagosan elfogadta Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezetét – idézi a törvénytervezetet kidolgozó Székely Nemzeti Tanács (SZNT) keddi közleményét az MTI. Kifejtették: az alkotmány értelmében a törvénytervezetekről a román parlament először megkeresett háza 45 napon belül dönt, ám a határidő átlépése esetén a törvény az illető ház által elfogadottnak számít, és átkerül a parlament másik házához.
A román parlament honlapján az jelenik meg, hogy a tervezetet április 23-án fogadta el a képviselőház, és az immár a szenátus asztalán van.
A tavaly decemberben benyújtott statútum – ami az RMDSZ honlapján is olvasható – Románián belül Kovászna, Hargita és Maros megyékből hozna létre egy autonóm régiót. A parlament emberjogi bizottságában még februárban tárgyaltak az autonómia statútumról, amely – annak kidolgozói szerint – törvényes keretet biztosítana a romániai magyar kisebbség alapvető etnikai, nyelvi és kulturális jogainak, anélkül, hogy a székelyföldi románoktól megtagadná ugyanezt.
A hallgatólagos elfogadásról Benkő Erika, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kedden úgy nyilatkozott, hogy őt kifejezetten bántja, hogy a plenáris ülésen nem tudtak érvelni Székelyföld autonómiája mellett, hiszen az lett volna a tervezet benyújtásának a lényege, hogy lebontsák az előítéleteket, tévhiteket és félelmeket ezzel kapcsolatosan – írja a Transindex. A tervezetet immár sokadszorra is benyújtó Kulcsár-Terza József viszont arról nyilatkozott a Háromszéknek, hogy mindenképpen előrelépés történt:
változhat az a korábban megszokott gyakorlat, hogy érdemi vita nélkül utasítják az ilyen tervezeteket.
Az SZNT elismerte, hogy a képviselőház a rendkívüli állapot miatt nem tudta tartani a 45 napos határidőt, de úgy vélte, a fejlemény bizonyítja, hogy érdemes ismételten is benyújtani a Székelyföld autonóm státusát meghatározó törvénytervezetet. A tanács megelégedéssel vette tudomásul, hogy a képviselőház szakbizottságaiban kulturált vita folyt a tervezetről, mi több néhány képviselő a tervezet mellett foglalt állást, illetve tartózkodott.