Világ MTI 2020. április. 08. 12:36

Lassul a járvány üteme Németországban, de újabb szigorítások jönnek

Továbbra is lassuló ütemben terjed a koronavírus-járvány Németországban. A folyamat fenntartására újabb szigorítást terveznek, akár 25 ezer euró büntetés is járhat a külföldről érkezők kötelezettségeit előíró karanténszabályok megszegéséért.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem (JHE) szerda délelőtti kimutatása szerint Németországban 107 663 ember hordozza bizonyítottan a koronavírust, ami 4288 esettel több az egy nappal korábbi 103 375-nél.

Az igazolt fertőzöttek száma 4,14 százalékkal emelkedett. Az előző héten még rendszerint 5 százalékot meghaladó mértékű növekedést regisztráltak.

A Die Zeit honlapján közölt számítás alapján a regisztrált fertőzöttek számának duplázódási ideje 11 nap. Ez hétfőn még 10 nap volt, az előző héten pénteken pedig nyolc. A szövetségi kormány szerint az egészségügyi ellátórendszer teljesítőképességének megőrzéséhez 14 nap körüli szintre kell emelni a duplázódási időt, mert két hét a súlyos betegek átlagos kezelési ideje.

A JHE statisztikája szerint a vírus okozta betegség halálos áldozatainak száma az egy nappal korábbi 1810-ről 2016-ra emelkedett.

A szövetségi kormány úgynevezett koronavírus-kabinetjének döntése szerint ajánlást adnak ki a járványügyi feladatokban illetékes tartományi kormányoknak arról, hogy milyen óvintézkedésekkel gátolják a külföldön szerzett fertőzés országon belüli terjedését.

A belügyminisztériumban egy úgynevezett mintarendelet készül, amelynek alapján a tartományok várhatóan április 10-től vezetnek be új szabályokat. A rendelet a többnapos külföldi tartózkodás után az országba belépőkre – németekre és külföldiekre egyaránt – vonatkozik. Nekik 14 napra házi karanténba kell vonulniuk, a belépés után azonnal. Ezért

  • 5 ezer euróig terjedő büntetés jár annak, aki a határátkelő-állomásról nem egyenesen az otthonába távozik.
  • látogatók fogadása akár 10 ezer euróval is büntethető,
  • a különösen felelőtlenül viselkedők és a visszaesők pedig akár 25 ezer eurót is fizethetnek a szabályok megszegéséért.

A tervezett új szabályok egy sor kivételről is rendelkeznek. Nem kell karanténba vonulniuk például a halaszthatatlan ügy elintézésére érkezőknek, az ingázó munkavállalóknak és a szállítmányozó cégeknél dolgozó sofőröknek.

A március közepe óta bevezetett járványlassító korlátozások visszavonásának lehetséges menetrendjéről kiszivárgott egy belső kormányzati dokumentum. Az anyag szerint az intézkedéseket elsősorban az úgynevezett reprodukciós ráta (R0 érték) alapján kell kidolgozni. Az R0 azt mutatja meg, hogy egy fertőzött átlagosan mennyi embernek adja tovább a vírust,

jelenleg a különböző számítási módszerek szerint 1,2 és 1,5 között van.

A járvány csak akkor hagy alább, ha az R0 mutató 1 alá süllyed, ezért a korlátozások lazításához csak akkor szabad hozzáfogni, amikor "tartósan és fenntarthatóan" a határérték alatt van – olvasható az elemzésben, amely szerint a világjárvány ugyan valószínűleg csak 2021-ben ér véget, de ellenőrzés alatt lehet tartani a társadalom és a gazdaság működésének teljes leállításával járó korlátozások nélkül. Elsőként a kiskereskedelemben és a vendéglátásban lehetne lépésenként lazítani a szabályokon, a leginkább biztonságos régiókban az oktatási rendszer újraindítását is meg lehet kezdeni,

a nagyobb összejöveteleket és a tömegrendezvények viszont még hosszú ideig tiltani kell.

Angela Merkel kancellár a hétfői tájékoztatóján azt mondta, számos további tényezőt is figyelembe kell venni, köztük a napi új igazolt fertőzések számának duplázódási idejét és azt is, hogy miként viszonyul egymáshoz az újonnan fertőzöttek és a vírus okozta betegségből felgyógyulók száma. A legfőbb szempont az egészség védelme és az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődésének megakadályozása.

A jelenlegi korlátozások április 19-ig egész biztosan megmaradnak, és egyelőre nem lehet megmondani, hogy mikor lehet változtatni rajtuk – magyarázta a kancellár, hozzátéve, hogy a felelős döntésekhez további adatokra és szakértői véleményekre van szükség, be kell várni például a nemzeti tudományos akadémia szerepét betöltő Leopoldina részletes tanulmányát, amely csak a jövő héten készül el.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.