Világ MTI 2019. november. 24. 15:50

Soha nem szavaztak még ennyien Hongkongban

Történelmi rekordot döntött a hongkongi helyhatósági választásokon szavazók száma, vasárnap estére ugyanis mintegy 2,7 millió ember adta le a voksát a különleges közigazgatási státusszal bíró városban - olvasható a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap internetes oldalán.

Helyi idő szerint este fél kilencig, két órával az urnazárás előtt ezzel a szavazásra jogosultak 66,5 százaléka élt szavazati jogával. Volt olyan körzet, ahol a részvételi arány elérte a 78 százalékot. A négy évvel ezelőtti helyhatósági választásokon ezzel szemben csupán 1,47 millió szavazó vett részt.

A nagyarányú részvétel miatt több szavazóhelyen hosszú sorok alakultak ki, a szavazóknak pedig akár egy órát sorban kell állniuk ahhoz, hogy leadhassák voksukat. A választási bizottság közölte: mindenkinek, aki az este fél 11-kor esedékes urnazárás előtt beállt a sorba, biztosítani fogják a szavazat leadását.

Rekord született a szavazásra regisztráltak számát illetően is, mely elérte a 4,1 milliót. A 452 kerületi tanácsi helyért pedig minden idők legtöbb jelöltje - összesen 1104 ember - indult.

A városban, ahol mintegy fél éve kormányellenes tüntetések zajlanak, a nap folyamán egyes szavazóhelyek környékén rendőrök jelentek meg, de számottevő incidensről nem érkezett jelentés.

Egy, az SCMP-nak nyilatkozó szavazó arról számolt be, hogy egy interneten keringő felhívásnak eleget téve az exit pollon azt állította, a kormánypárti jelöltre szavazott, pedig valójában a demokrata párti jelöltet támogatta. A férfi elmondta: azért tett így, mert a felhívás szerint az exit poll adatai alapján a Peking-párti tábor szükség szerint mozgósítaná szavazóbázisát.

Hongkongban immár hat hónapja tart az a tüntetéshullám, melyet eredetileg egy azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki, mára azonban a várost irányító, Peking-párti kormányzattal szembeni, általános tiltakozássá alakult. A demonstrációkon a rendőrség rendszeresen összecsap a gyakran fémrudakkal, Molotov-koktélokkal és téglákkal felfegyverzett tüntetőkkel, akiknek megfékezésére könnygázt, gumilövedékeket és vízágyúkat vet be.

A tüntetések kereszttüzében egyes, a helyhatósági választásokon induló jelöltek is erőszakos támadások áldozataivá váltak.

Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az "egy ország, két rendszer" elve alatt különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben között megállapodás szerint Kína 50 évre magas szintű autonómiát garantált Hongkongnak, ám az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre növeli befolyását a városban.


Hirdetés
Címkék
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.