Ma sem lettünk okosabbak a britek kilépésével kapcsolatban.
Elutasította a brit parlament alsóházának elnöke, hogy a Ház hétfőn szavazzon a brit kormány indítványáról, amely az új Brexit-megállapodást szentesítheti. John Bercow ezt azzal indokolta a parlament ülésén, hogy ez az javaslat ugyanaz, mint amelyet szombaton egyszer már benyújtott a kormány, és amelyről már a vitát is lefolytatták. Ezen túl a házelnök szerint ugyanazok a körülmények is – ez azért fontos, mivel a szombati vita óta Boris Johnson kérelmezte az EU-tól a kilépés elhalasztását. Erre azért kényszerült, mert az előterjesztésről szóló vitát ugyan megtartották, ám a voksolás elmaradt.
A végszavazás előtt ugyanis megszavaztak egy módosítót, amely alapján az indítvány elfogadását meg kell előznie a megállapodás alapján kialakítandó jogi keret elfogadásának. (Ez elméletben kedden várható.) De mivel az a voksolást nem tartották meg, nem rendeződött a Brexit kérdése október 19-ig. Johsonnak ezért kellett halasztást kérnie – meggyőződése ellenére, de egy másik jogszabálynak eleget téve. (Arról jelenleg egy skót bíróság dönt, hogy teljesítette-e a törvény előírásait a miniszterelnök.)
Hogy még bonyolultabb legyen a helyzet: egyáltalán nem lehet biztosra venni, hogy bármelyik kormányindítvány megszerzi a parlamenti többség jóváhagyását.
Mielőtt túl mélyre merülnénk az egyre követhetetlenebb vitában, összegezzük a helyzetet:
- Bár csütörtökön az EU-tagállamok is elfogadtak egy megállapodást, egyáltalán nem biztos, hogy ez valaha túljut a brit parlamenten.
- Boris Johnson kilépne már, de kénytelen volt hosszabbítást kérni, nehogy megállapodás nélkül távozzon az Egyesült Királyság az EU-ból, viszont abban reménykedik, hogy a héten csak megkapja a parlament jóváhagyását.
- Az EU elengedné már a briteket, de jó eséllyel jóvá fogja hagyni a halasztási kérelmet.
Egy dolog biztos: John Bercow október 31-én távozik a házelnöki székből.