Tizenöt menedékkérő indult el Líbiából, amikor a Frontex rájuk talált, már csak Mohammed maradt.
Tizenegy napig hánykolódott a Földközi-tengeren egy etióp férfi, aki 14 másik menekülttel együtt indult el Líbiából Málta felé egy felfújható gumicsónakon, de rajta kívül mindenki meghalt.
„Tizenöten voltunk a csónakban, köztük egy terhes nő, de csak én maradtam. Isten küldte a máltaiakat, hogy megmentsenek” – mondta kórházi ágyán a Times of Malta újságírójának Mohammed Adam Oga.
A férfi megmentéséről a Frontex és a máltai honvédség is kiadott felvételeket, melyen az látszik, hogy a Mohammed önkívületi állapotban térdel utastársa holtteste felett. A megmentők helikopterrel ereszkedtek le hozzá, majd mentették ki a sodródó csónakból. Kritikus állapotban vitték kórházba, ahol már jobban van, de lábra állni azóta sem tud.
„Nem volt étel, víz és üzemanyag sem, így hánykolódtunk 11 napon át a nyílt vízen” – mondta az újságírónak egy tolmács segítségével a 38 éves férfi.
Elmondása szerint az Oromia régió függetlenségéért küzdő szervezet politikusa volt Etiópiában, ahonnan a kormány bosszúhadjárata miatt kellett elmenekülnie. Az elmúlt 15 évben először Eritreában, utána Szudánban élt, ahol szintén erőszakba torkollott a politikai válság. Ezután utazott Líbiába, ahol Németországban élő barátai meggyőzték, hogy meneküljön Európába.
Egy Ismail nevű szomáliai barátjával együtt kerestek egy líbiai embercsempészt, akinek 700 dollárt fizettek az útért. Tőle egy csónakot és egy GPS készüléket kaptak azzal az utasítással, hogy „menjenek Máltára”.
Összesen 15-en keltek útra augusztus elsején, de először az üzemanyag, utána az étel, majd a víz fogyott el. Több hajót és helikoptert is láttak, de hiába integettek és kiabáltak, senki nem állt meg nekik. Ezután néhányan már tengervizet kezdtek el inni, majd egymás után haltak meg az utasok.
„Először ketten, aztán minden nap még ketten vesztették életüket. A testek hamar rothadni kezdtek a tűző napon, ezért Ismail azt mondta, dobjuk őket a tengerbe” – mondta.
Amikor a csónakban már csak ketten maradtak, Ismail azt javasolta, hogy ha mindenki meghalt, ők miért élnének. Kidobtak mindent a tengerbe a GPS készülékkel együtt, és várták a halált. Amikor a Frontex helikoptere észrevette őket, akkor már Ismail is halott volt, ezt azonban Mohammed csak a kórházban tudta meg, mert az utolsó napokból semmire nem emlékszik.
Úgy érzi, Isten küldte megmentőit, és azt sem bánta meg, hogy elindult. A férfi most Angliába akar eljutni, mert angolul tud egy kicsit, míg németül egyáltalán nem beszél.
A Földközi-tengeren jelenleg is két mentőhajó várakozik, fedélzetükön összesen 503 menedékérővel, akiket hasonló csónakokból mentettek ki segélyszervezek a nyílt vízen. Mivel sem a máltai, sem az olasz kormány nem engedi őket kikötni, egyelőre bizonytalan, hogy az ő sorsuk hogyan alakul majd.