Világ MTI 2019. július. 24. 05:36

Izrael Szíriában támadta a Hezbollahot

Támadás ért egy szíriai várost, elemzők szerint a Hezbollah állásait támadta Izrael az elmúlt évek legnagyobb erejű támadásában.

Izraeli csapás ért egy stratégiai jelentőségű települést Szíria déli részén – közölte szerdára virradó éjjel a szíriai állami média. Az al-Ikbaríja állami televízió első híradásából csak annyi derült ki, hogy a támadás célpontja el-Harra városa volt.

A SANA szíriai állami hírügynökség jelentése szerint az izraeli támadás csak anyagi károkat okozott. A hírügynökség ugyanakkor felidézte a legutóbbi, június végi izraeli csapásokat, amikor – mint írta – a szíriai légvédelem a hadsereg Damaszkusz peremén és Homsz tartományban lévő állásai ellen irányuló nagyszabású támadást hárított el.

Szíriát ismerő diplomáciai források akkor azt mondták, hogy azok az éjszakai csapások valójában iráni támogatású erők, köztük a libanoni síita Hezbollah mozgalom Damaszkusz melletti támaszpontjait vették célba, és az elmúlt évek legnagyobb erejű izraeli támadásáról volt szó. A június 30-i támadás előtt néhány nappal tartottak találkozót Izraelben a zsidó állam, az Egyesült Államok és Oroszország nemzetbiztonsági tanácsadói, s hírszerzési források szerint a találkozón Washington és Jeruzsálem azt követelte, hogy Moszkva érje el Irán erőinek a térségből való kivonását.

El-Harra egy stratégiai jelentőségű település az Izrael által megszállva tartott Golán-fennsík lábánál, és sok éven át egy jelentős orosz katonai radarállomásnak adott otthont, amíg 2014-ben lázadó erők el nem foglalták. A szíriai hadseregnek tavaly sikerült visszafoglalnia. Izrael az elmúlt években hasonló támadások százait hajtotta végre olyan szíriai célpontok ellen, amelyek ősellensége, Irán és az Iránnal szövetséges libanoni Hezbollah mozgalom kezén vannak. Az izraeli vezetés ezt a két erőt az ország határaira leselkedő legnagyobb veszélynek tartja.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.