Világ 2019. május. 25. 12:11

Verhofstadt: Vége az EU-nak, ha nem lépnek fel Orbánnal szemben

A volt belga miniszterelnök az unió egységének jövőjét félti a választásokon a nacionalistákkal szemben.

Guy Verhofstadttal a 24.hu készített interjút budapesti látogatásán, a politikus azért jött többek között, hogy a Momentum mellett kampányoljon. Azt azért sajnálta, hogy itt az emberek nem szavazhatnak rá, mert nincsenek transznacionális listák. Verhofsdtadt szerint nem lesznek új frakciók a választások után, a két nagy pártcsaládnak nem lesz többsége, ugyanakkor lesz egy-két nacionalista frakció.

A Liberálisok és Demokraták Szövetségének ( ALDE) frakcióvezetője szerint Európa egyelőre egy bürokratikus szervezet és nem igazi unió és így nem lehet tárgyalni egy erős, közös programról, pedig csak ezt tudná megállítani a populisták térnyerését, a tagállamok akkor hibáztak, amikor nem akarták a közös uniót létrehozni.

Verhofstadt is egyetért abban, hogy minden populista párt mögött Oroszország áll, Orbán és a Fidesz minden energiaüzletét velük köti, Putyin stratégiája pedig az lehet, hogy meggyengítse Európát és visszaszerezze a kontrollt a volt szovjet érdekszféra országai felett.

A Néppárt felelősségnek is látja azt, hogy például "Orbán bármit megtehet" : a külvilágnak azt mutatja, hogy a gazdaságukba az EU beavatkozhat, de az alapelveivel az tesz, amit csak akar. Az se normális szerinte, hogy valakinek az uniós pénz kell, de az alapvető értékeket már nem tartja be.

A belga politikus szerint továbbá először is EU-s határőrségre van szükség és  EU-s menekültügyi rendszerre is. Reménykedik benne, hogy az Európai Parlament egy olyan intézménnyé válik, ami a választók érdekeit tudja képviselni és nem egy "technokrata törvényhozó testület" marad, amit senki nem ért.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.