Világ hvg.hu 2019. március. 11. 15:22

Theresa May még utoljára Strasbourgban menti a menthetőt

A brit miniszterelnök londoni hivatalának szóvivője elismerte, hogy az EU-val tartott megbeszélések zsákutcába jutottak.

Theresa May ma este Strasbourgba utazik, hogy még egy utolsó kísérletet tegyen arra, hogy megállapodást érjen el a Brexit-megállapodással kapcsolatban – írta az ír kormányra hivatkozva a The Independent. A lap szerint a brit kormányfő mindenképpen szeretné elkerülni, hogy kedd este vereséget szenvedjen a parlament alsóházában tartott szavazáson.

A Downing Street előbb nem erősítette meg az utazás hírét. később azonban azt közölték, hogy May Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével találkozik Strasbourgban, ahol Juncker és Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója egyébként az Európai Parlament e héten esedékes plenáris ülésen vesz részt. 

May londoni hivatalának szóvivője nem részletezte, hogy pontosan mi szerepel a soron kívüli megbeszélés napirendjén, de Barnier nem sokkal Theresa May utazásának bejelentése előtt, hétfő délután még alig burkolt utalást tett arra, hogy az EU befejezettnek tekinti a Brexit feltételrendszeréről szóló megbeszéléseket. A bizottsági főtárgyaló a BBC brit közszolgálati médiatársaság beszámolója szerint kijelentette, hogy a tárgyalásoknak innentől a brit kormány és a londoni alsóház között folytatódnak.

Az alsóház a tervek szerint kedd este szavaz ismét a kilépési feltételeket rögzítő megállapodásról. A The Times című konzervatív brit napilap hétfői értesülése szerint az alsóházi konzervatív frakció több magas rangú tagja a szavazás elhalasztására igyekszik rávenni a kormányfőt, de ezt a Downing Street nem erősítette meg, miközben a brit tagság megszűnéséig mindössze 18 nap van hátra.

May nemrégiben arról beszélt, hogy ha a ház kedden újból elveti a Brexit-egyezményt, a kormány szerdán azt a kérdést terjeszti be szavazásra, hogy a parlament hozzájárul-e a megállapodás nélküli, rendezetlen kilépéshez. Ha az alsóház a megállapodást és a megállapodás nélküli Brexitet egyaránt elutasítja, a kormány csütörtökön lehetővé teszi a képviselőknek a szavazást arról, hogy London kérje-e az EU-tól a kilépés március 29-i határidejének elhalasztását.

Hétfőn Theresa May brit miniszterelnök londoni hivatalának szóvivője is elismerte, hogy az EU-val tartott megbeszélések zsákutcába jutottak. A The Financial Times szerint May vasárnap este beszélt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, de nem sikerült előrehaladást elérniük.

A lap úgy tudja, Michel Barnier, az EU Brexit-főtárgyalója is tájékoztatta az EU-tagálamok nagyköveteit a patthelyzetről. A megbeszélésen a politikus azt közölte a diplomatákkal, hogy bármilyen szavazás, amelyet May megállapodástervezetéről tartanak, bukásra van ítélve.

A nagyköveteket arról is tájékoztatta, hogy a Brexitet május 24-éig elhalaszthatják.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.