Világ MTI 2018. november. 02. 18:37

Migráció: Az osztrák államfő szerint Ausztria jó hírneve forog kockán

Ausztria tekintélye sérülhet azzal, hogy az osztrák kormány úgy döntött, az ország kilép az ENSZ globális migrációs csomagja elfogadásának folyamatából - közölte Alexander Van der Bellen. Valószínűnek nevezte Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, hogy Lengyelország sem csatlakozik a csomaghoz.

"Nagyon remélem, hogy az osztrák szövetségi kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy elkerülje Ausztria jó hírnevének és hitelének fenyegető elvesztését a nemzetközi színtéren" - írta a Facebookon Van der Bellen.

Az osztrák elnök üdvözölte "a biztonságos, rendezett és szabályozott migrációról szóló globális megállapodást", amelynek létrehozásában - mint megjegyezte - országa is részt vállalt. A csomag szerinte amellett, hogy nem kötelező erejű az államok számára, számos észszerű javaslatot tartalmaz arra nézve, miként "kell a globális migráció kihívásait körültekintően, emberségesen és ellenőrzötten kezelni".

"Korunk nagy kihívásai, a klímaváltozástól kezdve a geopolitikai konfliktusokon és kereskedelmi háborúkon át a migrációig terjedően, nem oldhatók meg kizárólag nemzetállami szinten. Ehhez multilaterális együttműködésre van szükség" - emelte ki az államfő.

Van der Bellen bejelentette, Sebastian Kurz kancellárral és Karin Kneissl külügyminiszterrel folytatandó egyeztetéseken készül "kipuhatolni, mit tehetnek annak érdekében, hogy megtarthassák a jó párbeszéd szintjét a nemzetközi partnereikkel a számos globális kihívás tükrében".

Ötvenhat osztrák író, publicista és művész nyilatkozatot tett közzé a nap folyamán, amelyben szégyennek és a nemzetközi elszigetelődés irányába tett lépésnek minősítették az osztrák kormány döntését.

"Emberséges, élhető, a világra nyitott és demokratikus Ausztriát és Európát akarunk, amelyben nincs helye sem a politikai hazugságoknak, sem a militáns politikának" - követelték a dokumentum aláírói.

Az osztrák kormány szerdán jelentette be, hogy nem írja alá az ENSZ globális migrációs csomagját, amelyet várhatóan decemberben Marokkóban fogadnak el.

"Nagyon valószínű, hogy Ausztriához vagy Csehországhoz, illetve az Egyesült Államokhoz hasonlóan nem csatlakozunk az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) globális migrációs csomagjához" - jelentette ki Morawiecki a lengyel-német kormányközi konzultációt követő sajtókonferencián. Álláspontját azzal indokolta, hogy Varsó számára prioritást jelent a határvédelemre és a migrációra vonatkozó, nemzeti hatáskörű szabályozás.

A varsói sajtóértekezleten Angela Merkel német kancellár úgy vélte, hogy a migrációs csomag kereteket ad a szakemberek befogadásához, a humanitárius alapú migrációhoz, egyúttal kiemelt helyet kap benne az államok szuverén döntéshozatala. "Mindezt rendkívül fontosnak tartom a migrációs csomagban, mely egyben jogilag nem kötelező, így Németország csatlakozik hozzá" - helyezte kilátásba a német kancellár.

Az elfogadási folyamatból Magyarország is kilépett. Andrej Babis cseh kormányfő is bejelentette: javasolni fogja, hogy a dokumentumot Csehország se írja alá.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.