Világ hvg.hu 2018. november. 01. 14:00

A fiatal amerikaiaknak kezd elegük lenni a fegyverekből

Az amerikai társadalmon belül a 18-29 éves korosztályhoz tartozók között a legmagasabb azok aránya, akik tovább szigorítanák a fegyvertartás szabályait. A Pew Research Centre nevű közvélemény-kutató cég felmérése szerint a tömeggyilkosságok után rendre megugrik a korlátozáspártiak aránya, valószínűleg így lesz a pittsburghi zsinagóga-támadás után is. Még akkor is, ha a fegyvergyártók nagyon figyelnek a fiatalokra.

Lassan, és ellentmondásosan, de csökken a fegyverek népszerűsége az amerikai társadalomban: a felmérések szerint a 18-29 éves generáció körében a legkisebb – 27 százalékos – a saját lőfegyverrel rendelkezők aránya, a második helyen a 30-49 éves korosztály áll 28 százalékkal. A legjobban felfegyverzett réteg pedig a 65 évesnél idősebb generáció, itt 33 százalékos ez az arány.

A Pew Research Centre amerikai közvélemény-kutató intézet felmérése szerint valamennyi korosztály közül a 18-29 évesek támogatják leginkább a fegyvertartás szabályainak a szigorítását, a tavalyi orlandói mészárlás után – amikor Omar Mateen 49 embert gyilkolt meg egy melegbárban – hatvan százalékra ugrott a szigorítást követelők aránya.  Ugyanakkor elhanyagolható azok aránya, akik eltörölnék a szabad fegyverviselést lehetővé tévő második alkotmánymódosítást: ezt csak a megkérdezettek 3 százaléka támogatta.

Fegyvertartás ellenes tüntetés az illinois-i Chicagóban 2018. július 7-én
MTI / EPA / Tannen Maury

A fiatal generáción belül korántsem egyértelműek a trendek, valószínűleg azért, mert folyamatosan változik, hogy ki tartozik éppen a 18-29 éves korosztályhoz: 2000-ben például a jelenleginél jóval magasabb  –  75 százalék körüli – volt a szabad fegyvertartást ellenzők aránya, mint most, a sokadik több tucatnyi áldozatot követelő tömeggyilkosság után. Most ez a generáció 40-50 év körül jár, s körükben az átlagosnál kisebb a fegyvert tulajdonlók aránya.  

Gyilkosságok és arányok  

A teljes társadalmon belül – a Gallup szerint –  a megkérdezettek 46 százaléka szeretne szigorúbb szabályokat, míg 39 százalékuk elégedett a jelenlegi törvényekkel, s nyolc százalék azok aránya, akik szerint túl szigorúak a jelenlegi előírások. Tíz évvel ezelőtt még egyértelmű többségben voltak a „fegyverpártiak: harminc százalékon álltak a korlátozást kívánók, míg a többiek vagy elégedettek voltak a szabályokkal, vagy további enyhítést akartak.

AFP / Michael Mathes

Továbbra is igaz viszont, hogy alapvetően a fehér férfiak vannak a leginkább felfegyverezve: a fehérek 36, a feketék 14 százalékának van engedéllyel tartott lőfegyvere, míg a latinok körében csupán 15 százaléknak.   Nem csak a tömeggyilkosságok miatt emelkedik a szigorítást szorgalmazók száma: a nemzetközi összehasonlító statisztikák szerint az USA-ban kimagaslóan magas a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok aránya: az Egyesült Államokban a gyilkosságok kétharmadát követik el tűzfegyverrel, míg nagy-Britanniában és Ausztráliában csupán 4,5,  illetve 13 százalékát. Egy másik felmérése szerint pedig az amerikaiak negyedére fogtak már lőfegyvert.  Bár az USA-ban 1982 óta kilencven tömeggyilkosságot követtek el – ez a jelenlegi törvények szerint három, vagy annál több véletlenszerűen kiválasztott áldozatot jelent – a nagy visszhangot kiváltó esetekben csak a lőfegyver-áldozatok töredéke veszti életét. 2016-ban például 33594 ember életét oltották ki pisztollyal, vagy puskával, s ebből 23 ezer volt az öngyilkosságok száma, és 14 ezer a gyilkosságoké, utóbbiból 71 haláleset jutott a tömeggyilkosságokra.  

Zombik és vámpírok

S miközben a középiskolai lövöldözések hatására egyre több államban rendeznek tüntetést a szabad fegyverviselés ellen a diákok, a fegyvergyártók nagyon igyekeznek elcsábítani a fiatal amerikaiakat. Az egyik módszer a sportlövészet támogatása: sorra nyílnak a városi környezetbe telepített új lőterek, ahol a legfiatalabbak valós fegyverekkel, céltáblákra lövöldözve folytathatják az egyre inkább életszerűvé váló számítógépes lövöldözős programokat. „Egyre több városi fiatal érdeklődik a sportlövészet iránt” – erősítette meg James Debney, az egyik gyártó az American Outdoor – az egykori Smith & Wesson – vezérigazgatója. Ez egyébként komoly trendváltást is hozhat: korábban jellemzően a vidéki lakosság volt jobban felfegyerezve.  

Stephen Nolan a Vista Outdoor egyik vezetője pedig arról beszélt, hogy ahogy felnő az Xbox-generáció, úgy alakul át a lövészet rekreációs sportággá. „A fiatal vásárlók nagyon nagy arányban vásárolnak zombikra, vagy vámpírokra emlékeztető céltáblákat, és jellemzően nagy mennyiségű lőszert vásárolnak” – magyarázta. S nem csak a céltáblák terén tarolnak a szörnyek: a piacot elárasztják a zombis és egyéb, szörnyeket ábrázoló fegyvertartó tokok és egyéb felszerelési tárgyak. Az amerikai fegyverlobbi legfőbb szervezete, az NRA közben részt vesz a középiskolai fegyverklubok finanszírozásában, s e mellett ifjúsági lövészversenyeket is rendez.

Hirdetés