Világ MTI 2018. október. 17. 07:35

A kubai rezsim támogatói szabotálták az ENSZ munkáját

Nem engedték, hogy Amerika számon kérje a kommunistákon az emberi jogok helyzetét.

Hangos tiltakozó akció akadályozta meg kedden az ENSZ egyik fontos testületében, hogy egy az Egyesült Államok által támogatott kampány keretében kérdőre vonják a kubai hatóságokat az országban uralkodó emberi jogi helyzetért és az általuk elkövetett jogsértésekért.

A világszervezet Gazdasági és Szociális Tanácsában (ECOSOC), ahol a kubai másként gondolkodók jogtalan bebörtönzését bíráló "Jailed for What" mottóval tartottak rendezvényt, kubai és más latin-amerikai diplomaták a "Kuba igen! Blokád nem!" jelszót skandálták, kezükkel az asztalokat verték, lábukkal pedig dobogtak, miközben Kelley Currie, az Egyesült Államok testülethez akkreditált nagykövete, Luis Almagro, az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) főtitkára és mások próbálták elmondani a kubai kommunista rezsimet bíráló beszédeiket.

A gazdasági és szociális haladás és fejlődés feltételeinek előmozdítására, valamint az ENSZ más irányú szakosított szerveinek koordinálására létrehozott ECOSOC ülésén lezajlott akcióban főleg kubai és más spanyol ajkú diplomaták vettek részt, és a világszervezetben ritkán tapasztalható, több mint fél óra teljes hangzavar után a levezető elnök végleg feladta a rendezvény kérdés-felelet részének megtartását.

Anayansi Rodriguez Camejo kubai ENSZ-nagykövet a történtek után újságíróknak nyilatkozva kijelentette: "az Egyesült Államoknak nincs erkölcsi alapja arra, hogy másokat kioktasson, különösen nem ebben a kérdésben". A kubai diplomata politikai komédiának minősítette a rendezvényt, azt hangoztatva, hogy az amerikaiak törekvése az ország legitim alkotmányos rendjének felforgatására irányul.

Az Egyesült Államok az esemény előtt kiadott nyilatkozatában rámutatott, hogy a kubai kormány 130 politikai ellenfelét tartja bebörtönözve.

A kubai nagykövet korábban azt követelte António Guterres ENSZ-főtitkártól, hogy mondja le a rendezvényt. Szavai szerint az Egyesült Államok maga is megsérti az emberi jogokat, különös tekintettel a guantánamói bázisán működtetett börtöntáborban, ahol terrorizmussal vádolt, szabadságuktól önkényesen megfosztott gyanúsítottakat éveken át ítélet nélkül tartanak fogva.

(Fotónk illusztráció)

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.