Világ hvg.hu 2018. október. 01. 17:29

Drámai drónvideók mutatják a cunami pusztítását Sulawesin

Legkevesebb 830 halottja van a pénteki indonéziai földrengésnek és szökőárnak, további százakat még mindig keresnek. Jelentések szerint nem működött rendesen a cunamit előrejelző rendszer.

Ahogy korábban megírtuk, helyi idő szerint péntek este hatkor 7,5-ös erősségű földrengés rázta meg az Indonéziához tartozó Sulawesi (Celebesz) szigetének térségét. A földmozgás miatt szökőár alakult ki, amelynek hatméteres hullámai elborították Palu tengerparti városát.

Mint azóta kiderült, a földrengés után elrendeltek ugyan cunamiriadót, ez azonban csupán 30 percig volt érvényben, és csak fél-három méteres hullámokról szólt, vagyis úgy tűnik, az illetékesek durván alábecsülték az érkező szökőár erejét – írja a BBC.

Az óriási hullámok Palut elérve leromboltak és magukkal sodortak mindent, ami az útjukba került. A legtöbben a szigeten ott haltak meg a természeti katasztrófában – köztük sok százan egy tengerparti fesztiválra érkeztek.

Az indonéz meteorológiai és geofizikai ügynökségnél, a BMGK-nál azt állítják, hogy a hullámok még a figyelmeztetés idején érték el a partokat, ők pedig csak azután vonták vissza a figyelmeztetést. Az időzítés kérdésénél is nagyobb probléma viszont, hogy a paluiak telefonjaira szöveges üzenetben kiküldött riasztások nagy része nem ért célba, mivel a földrengés következtében megsérült a térség kommunikációs hálózata is. De a parton sem voltak szirénák, amelyeken keresztül értesíthették volna a lakosokat.

Indonéziában egyébként üzemel cunamiriasztó rendszer, a BMKG vezetője szerint azonban a működése meglehetősen korlátozott. Része például 170 földrengésérzékelő, ám ezek közül csak 70 üzemeltetésére van pénz. A szökőár méretét pedig azért nem tudták jobban megbecsülni, mert a földmozgás helyszínéhez legközelebbi, a tengerszint változását mérő, működő állomásuk 200 kilométerre volt. Az pedig mindössze 6 centiméteres emelkedést mutatott.

Indonéziának a 2004-es, közel negyedmillió emberéletet követelő cunami után az Egyesült Államok, Németország és Malajzia 21 bóját is adományozott, amelyek mélytengeri szenzorokkal is el vannak látva. Ezek segítségével korábban lehetett volna jelezni a hullámok érkezését, ám ezek sem működnek. Néhányat vandálok rongáltak meg, többet elloptak. Forráshiány miatt nem pótolták őket.

Az is rontott a helyzeten, hogy a Sulawesinél történt földrengés hatására nem is szokott jelentős szökőár kialakulni. Hogy Palura ekkora cunami csapott le, az a város speciális fekvésének, öble földrajzi adottságainak következménye lehetett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.