Világ hvg.hu 2018. szeptember. 19. 15:15

Ezek a kérdések foglalkoztatják a legjobban az EU-s polgárokat

Terrorizmus, munkanélküliség, környezet – a legújabb Eurobarometer-felmérés szerint ezek a területek, ahol az EU-polgárok szerint az uniónak a legtöbbet kellene tennie a helyzet javítása érdekében. A felmérésből az is kiderül, hogy az EU-s polgárok majdnem minden fontos kérdésben többet várnak el az uniótól.

A terrorizmus elleni harcban a megkérdezettek 32 százaléka válaszolta azt, hogy az unió eleget tett eddig, s 57 százalékuk vélekedett úgy, hogy Brüsszel nem elég aktív ezen a téren. Bár a többség továbbra is elégedetlen a helyzettel, a kutatásból úgy tűnik, a tendencia jó: tavaly áprilisban még csupán 23 százalékos volt az elégedettek aránya, s a válaszolók 69 százaléka vélte úgy, az unió nem tesz eleget a terrorakciók megelőzése érdekében.

A migráció kezelésében megítélésben is hasonló a helyzet, az elégedettek aránya másfél év alatt 19 százalékról 26-ra emelkedett, igaz, azok aránya akik több cselekvést várnak, még mindig 58 százalékos. A munkanélküliség kezelésével sem elégedettek az uniós polgárai, a megkérdezettek 29 százaléka mondta azt, hogy Brüsszel megfelelő munkát végzett ezen a téren.

A nemek közötti egyenlőtlenségek felszámolásában, az ipar- és mezőgazdasági politikában, valamint az energiaellátás terén jobb a bizonyítvány, itt a megkérdezettek többsége szerint eredményes munkát végez az unió. Komoly különbségek vannak az országok között: a cseheknek például csupán 27 százaléka véli úgy, hogy az EU nem tesz eleget a munkanélküliség elleni harcban, míg Görögországban ez az arány 92 százalékos.

Az EU-s polgárok egységes nemzetközi fellépést várnak a nemzetközi politika terén, a válaszolók 71 százaléka mondta azt, hogy többet kellene tenni Oroszország és Kína növekvő befolyásának a kezelésére, illetve a muszlim világot jellemző egyenlőtlensége felszámolására.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.