Világ hvg.hu 2018. április. 17. 13:55

Így küldenek haza egymilliárd fontot az észak-koreai vendégmunkások

Modernkori szolgaságban él az a mintegy 150 ezer észak-koreai vendégmunkás, aki külföldön, leginkább Oroszországban, Lengyelországban és Kínában dolgozik, hogy valamennyi pénzt haza juttathasson a kommunista diktatúrában maradt családtagoknak. A bérek jelentős részét az észak-koreai állam nyúlja le.

„Embertelen körülmények között élünk, úgy bánnak velünk, mint a kutyákkal” – mondta az egyik észak-koreai vendégmunkás a BBC televízió Panorama című műsorában bemutatott dokumentumfilmben. A megszólalók elmondták, útlevelüket elvették tőlük a munkavezetők, s a bért is egyből az észak-koreai parancsnokoknak utalják át a munkaadók.

Az oroszországi Vlagyivosztokban dolgozó észak-koreai munkások azt mesélték, hogy  tavaly havonta 15 ezer rubelt, (65 ezer forintot) vontak le tőlük – forradalmi vagy párttámogatás címén – idén viszont duplájára emelték az elvett összeg nagyságát.
Ta Jog Ho, a londoni észak-koreai nagykövetség egykori első beosztottja szerint részben a külföldön dolgozó vendégmunkásoktól elvett pénzből finanszírozza a phenjani rezsim az atomfegyver-fejlesztési programokat, de jut ebből  Kim Dzsong Un luxusigényeinek a kielégítésére is. A BBC szerint a vendégmunkásoktól évente összesen legalább egymilliárd fontnak megfelelő összeget vesznek el.

A BBC arról is beszámolt, hogy bár az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata értelmében 2019 végére be kell szüntetni az észak-koreai vendégmunkások alkalmazását, az „importált” alkalmazottak száma egyelőre nagyon lassan csökken. A vendégmunkások hazaküldése része a Phenjan elleni szankcióknak.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.