Világ MTI 2018. március. 09. 07:59

A dél-koreai elnök egyszerre dicsérte Trumpot és Kim Dzsong Unt

Mun Dzse In szerint a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tétele tényleg egyenesbe jut, ha összejön a nagy találkozás.

Mun Dzse In dél-koreai elnök üdvözölte és történelmi jelentőségűnek nevezte pénteken Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető bejelentett találkozóját.

"A májusi találkozó mérföldkő lesz a koreai-félszigeti béke szempontjából. Ha Trump és Kim elnökök találkoznak egy Korea-közi csúcstalálkozó után, akkor már valóban egyenesbe jut a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tétele" – idézte a dél-koreai elnököt szóvivője.

Mun Dzse In dicsérte Trumpot és Kim Dzsong Unt "bátorságukért és bölcsességükért". "Különösen Trump elnök kormányát – amely készségesen elfogadta Kim Dzsong Un elnök meghívását – fogja dicsérni nemcsak Dél- és Észak-Korea népe, hanem szerte a világon minden békeszerető nép" – vélte. A szöuli kormány nagyra értékeli "ezt a csodaszámba menő történelmi esélyt". "Elvhűek és gondosak leszünk ebben a folyamatban, de nem leszünk lassúak" – tette hozzá Mun Dzse In.

A dél-koreai elnök kifejezte köszönetét a világ más vezetőinek is az ügyben tanúsított segítőkészségükért.

Csung Jui-jong, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója Washingtonban jelentette be csütörtök este, hogy Donald Trump amerikai elnök májusban találkozik Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. Észak-Korea kész feladni nukleáris programját, Kim Dzsong Un elkötelezett a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése mellett, és a jövőben tartózkodni fog a további nukleáris és rakétakísérletektől. Sőt, az észak-koreai vezető állítólag megérti azt is, hogy az amerikai-dél-koreai rutinszerű hadgyakorlatokat folytatják majd.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.