Világ MTI / hvg.hu 2018. február. 09. 06:16

Ismét leállt az amerikai kormányzat

Pénteken ismét leálltak a kormányhivatalok. Egy szavazaton múlott a finanszírozáshoz szükséges törvényjavaslat elfogadása.

Nem sokkal a csütörtök éjféli határidő lejárta előtt a kongresszus felsőházában, a szenátusban a politikusok felfüggesztették a vitát, s ezzel biztossá vált, hogy péntektől ismét leállnak a nem alapvető fontosságú kormányzati hivatalok.

A kormányzati munka finanszírozásához szükséges törvényjavaslat egyetlen szenátor, a Kentucky állambeli, republikánus párti Rand Paul szavazatán múlott.

A BBC azt írja, az egyelőre nem tisztázott, hogy a mostani leállás minként érinti az amerikai közszolgáltatásokat. A csatorna emlékeztet, a januári leállás három napig tartott.

A szenátus két vezetője, a republikánus Mitch McConnell és a demokrata párti Chuck Schumer szerdán kompromisszumos megállapodást kötött, de a kétpárti megegyezést tükröző törvényjavaslatot csütörtökön éjfélig meg is kellett volna szavazni. Rand Paul szerint azonban a törvényjavaslat "pénzszóró", ezért ragaszkodott ahhoz, hogy a tervezetbe illesszék bele az általa javasolt kiegészítést. Ebben szigorúbb felső határt akart szabni a kormányzati munkára szánt kiadásoknak. A szenátusi vezetők világossá tették: nem fogadják el ezt, mivel így ugyanolyan, a kormányzati működéshez szükséges költségvetést fogadnának el, mint amilyen az előző volt.

Hajnali egy órakor – a vita felfüggesztésének lejárta után – a kentuckyi szenátor ismét lehetőséget kapott arra, hogy kifejtse véleményét, de ez már nem változtatott a kormányzati munka átmeneti leállásán. "Szerintem az ország megérdemli a vitát, akár hajnali három óráig is" – idézték a lapok és a televíziós tudósítások Rand Pault.

A Fehér Ház költségvetési hivatala csütörtökön már a várható leállásra készítette fel a nem alapvető fontosságú munkát végző kormányhivatalokat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.