Világ hvg.hu 2017. június. 27. 18:31

Szijjártó Péter Európa utolsó diktátorának országában szapulta az EU-t

A magyar külügyminiszter szerint az EU másfél millió embert engedett be a területére ellenőrizetlenül, és ez nagy kockázat. Fehéroroszországról pedig azt mondta, hogy ideális híd lehetne kelet és nyugat között.

Szijjártó Péter szerint az EU „képmutatással kezeli a migránsügyet. Másfél millió, papírok nélküli migránst engedett be a területére, bármiféle ellenőrzés vagy szabályozás nélkül. Senki nem ellenőrzött senkit. Nem tudjuk, kik ezek az emberek, miért jöttek, és mik a terveik. Egyértelmű, hogy ez nagy kockázat” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Belarusz 1 állami tévécsatornának adott interjújában, amelyből a Heti Válasz szemlézett az orosz Sputnik alapján.

A minisztert a kvóták elutasítása miatt Magyarországgal szemben is megindított EU-s kötelezettségszegési eljárásról kérdezték, erre adta az EU-t kritizáló választ.

Szijjártó a hétperces interjúban beszélt arról is, hogy szerinte intenzívebb kapcsolatra lenne szükség Fehéroroszország és az Európai Unió között, hiszen „ha az EU legalább részben vissza akarja szerezni a versenyképességét”, akkor fejleszteni kell a kelet-nyugati együttműködést, ebben pedig szerinte az Európa utolsó diktatúrájaként emlegetett ország lehet „az ideális híd vagy legalábbis a hídépítő”.

„Valójában Minszk az ukrajnai béke reményének szinonimája lett. Nekem úgy tűnik, egy fővárost sem emlegetnek ilyen gyakran, ha a Kelet- és Nyugat-Európa közötti kapcsolatok kerülnek szóba” – utalt a 2015 februárjában megkötött minszki megállapodásra, amiről korábban ő is elismerte, hogy nem érvényesült teljesen.

A fehérorosz fővárosban, Minszkben múlt csütörtökön tartották a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) külügyminiszteri csúcstalálkozóját, Szijjártó Péter is ott volt. A 18 tagországot tömörítő szervezetnek most Fehéroroszország az elnöke.

A KEK-csúcson egyébként Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök azzal köszöntötte a külügyminisztereket, hogy országa számára a Kelettel és a Nyugattal való együttműködés ugyanolyan fontos, de nem akar „mesterségesen” választani.

 



Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.