Egyhangú döntéssel hagyták jóvá a Brexittel kapcsolatos uniós tárgyalási pozíciót az uniós tagállamok a brüsszeli csúcstalálkozón. A neheze most jön.
Megállapodtak az Egyesült Királyság uniós kilépéséről szóló tárgyalásokra vonatkozó iránymutatásaikról a bennmaradó tagállamok vezetői - jelentette be Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a huszonhetek szombati brüsszeli csúcstalálkozóján. A lengyel politikus a Twitteren azt közölte: egyhangú egyetértés volt a javaslattal kapcsolatban. Sokat nem is vitatkozhattak, hiszen a hivatalos kezdés után 15 perccel már meg is született a megállapodás.
Guidelines adopted unanimously. EU27 firm and fair political mandate for the #Brexit talks is ready. #EUCO
— Donald Tusk (@eucopresident) April 29, 2017
Ez az első találkozó azóta, hogy Theresa May március végén elindította a kilépés folyamatát – Donald Tusk akkor adott egy hónapot a 27 tagországnak és a londoni kormánynak is arra, hogy felkészüljenek a tárgyalásokra.
Tusk azóta egy elég világos tárgyalási pozíciót tett le, aminek az a lényege, hogy a tagállamokkal nem kötheti küllönalkukat London és hogy addig semmilyen brit kérésről nem hajlandóak tárgyalni, amíg bizonyos garanciákat nem kapnak meg. Ezek között van az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak garantálása, de például az is, hogy a Brexit nem akaszthatja meg az északír békefolyamatot – a csúcs előtt már azt is deklarálták, hogy ha az északírek úgy szeretnék, simán felveszik őket az EU-ba. Ehhez az kell természetesen, hogy a sziget északi, protestáns többségű lakossága Nagy-Britannia helyett Írországot válassza, amire kevés az esély, a gesztus mindenesetre komoly pofon a skótoknak, akik többször kinyilvánították, ők igenis szeretnének az EU tagjai maradni a Brexit után is.
A most elfogadott tárgyalási pozíciót - egyelőre angolul - itt olvashatja el: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/04/29-euco-brexit-guidelines/
May és kormánya gyakorlatilag nem kommentálta az európai javaslatokat – bár a héten a hírek szerint elég feszült találkozó zajlott le a miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker között -, viszont elég merészet húzott: előre hozott parlamenti választásokat írt ki. Ezzel megint csak megakasztotta a tárgyalásokat időt adva magának – abban ugyanis senki nem kételkedik, hogy pártja nyerheti meg a június 8-ra kiírt voksolást.
Ez azonban csak elfogadottságát segíti hazájában, arra egyáltalán garancia, hogy a tárgyalások simának ígérkeznek. A keménykedők sorába a csúcs előtt beállt Angela Merkel is. A német kancellár azt közölte: előbb a válóper, csak utána jöhet a tárgyalás a jövőről.
Természetesen a britek is keménykednek. A Politico arról ír, hogy a londoni kormány levélben tájékoztatta a huszonheteket, hogy a költségvetéssel kapcsolatos egyeztetéseket több hónapos tárgyalások után felfüggesztik. Az indok: a választási kampány idején az ügyvezetőként működő kormánynak nincs felhatalmazása, hogy ilyen kérdésekben döntsön.