Világ MTI 2017. március. 08. 16:16

Ez a béka is David Attenborough-ról kapta a nevét

Ez az első kétéltű, amit a természettudósról neveztek el, de legutóbb például egy csigának is az ő nevét adták.

Először neveztek el kétéltűt David Attenborough-ról: az ismert természettudós nevét egy Peruban talált apró béka kapta. Az állat tudományos neve a filmes után a Pristimantis attenboroughi lett – közölték amerikai kutatók a ZooKeys című tudományos lapban. A kétéltűt a köznyelvben Attenborough gumibékájának hívják.

A faj elnevezésével Sir David Frederick Attenborough előtt tisztelegnek a vadon élő állatok, különösen a kétéltűek dokumentálásáért és azért, hogy felhívta a figyelmet a természetvédelem fontosságára – írják a fajt bemutató tanulmány szerzői.

Edgar Lehr, az Illinoisi Wesleyan Egyetem kutatója és Rudolf von May, a Michigani Egyetem szakértője az apró békát a perui Andokban lévő Pui Pui vadvédelmi területen fedezte fel.

A Pristimantis attenboroughi 23 milliméteresre nő meg, 3400-3900 méteres magasságokban él. Változatos színű, a sötétszürkétől a vörösesbarnán át a barnás olívazöldig több színben előfordul. A veszélyeztetett fajok vöröslistáján jelenleg a csak a "potenciálisan veszélyeztetett" kategóriába sorolják a vadvédelmi terület miatt. Egyébként létét valószínűleg a régió többi fajához hasonlóan veszélyeztetnék a gombás fertőzések, a klímaváltozás, a környezetszennyezés és az ember okozta erdőtüzek.

A 90 éves David Attenborough-ról számos állat- és növényfajt neveztek már el. Februárban az Attenborougharion rubicundus névre kereszteltek egy apró csigafajt, amelyre Ausztrália legnagyobb szigetén, Tasmánia esőerdeinek egy kis, mindössze 80 négyzetkilométeres területén bukkantak kutatók.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.