Erdogannak az a baja, hogy Németország nem engedi területén kampányolni a török politikusokat.
Náci módszereket követnek a német hatóságok - jelentette ki egy isztambuli nagygyűlésen Recep Tayyip Erdogan. A török államfő azért ragadtatta magát erre a heves kijelentésre a több ezer követője előtt tartott beszédében, mert a napokban több miniszterének sem engedélyezték, hogy Németországban kampányoljon az április 16-ai törökországi népszavazásra készülve.
Németország azért vált a török politikusok kampányútjainak kedvelt célpontjává, mert az országban hárommillió török él, és közülük 1,4 millióan leadhatják voksukat az áprilisi referendumon. A népszavazáson arról az Erdogan által kezdeményezett alkotmánymódosításról kell dönteni, amely - a miniszterelnöki tisztséget is megszüntetve - gyakorlatilag teljhatalmat adna Törökországban az államfőnek. Erdogan 2002-től 2014-ig miniszterelnöke volt, azóta pedig államfője az országnak. Az elnöki rendszer bevezetése "még jobban gyengítené Törökországban a jogállamiságot, korlátozná a hatalmi ágak elválasztásának elvét ,és ellentmondana az Európai Unió értékeinek" - jelentette ki a tervről Sebastien Kern osztrák kancellár, aki szerint közös tiltásra lenne szükség a török politikusok uniós országokban történő kampányolása ellen.
Erdogan azt is sérelmezi, hogy Törökországban betiltott kurd szervezetek képviselői ugyanakkor szót kaphatnak Németországban. A német hatóságokat ezért szerinte "bíróság elé kellene állítani terrorizmus támogatása miatt".
Sigmar Gabriel német külügyminiszter jövő szerdán találkozik török kollégájával, Mevlüt Cavusogluval.