Ezért Kabila marad az elnök, így tudnak spórolni.
A pénzügyi tárca vezetője szerint a voksolás megtartásához szükséges 1,8 milliárd dollár (522 milliárd forint) nem áll rendelkezésre az országnak. A közép-afrikai államban a választásokat korábban már több alkalommal elhalasztották.
Kangudia elmondta, hogy ekkora összeget az országban uralkodó bizonytalan állapotok miatt is csak nehezen tudnának előteremteni. A kinshasai kormány költségvetése a 2016-os évben mindössze 8 milliárd dollárnak (2320 milliárd forint) megfelelő összeget tett ki.
Az elmúlt hetekben országszerte nőtt a bizonytalanság, miután a 2001 óta hivatalban lévő Joseph Kabila kongói elnök jelezte: mandátuma decemberi lejárta után sem kíván távozni az ország éléről. Az államfő bejelentése után több kongói fegyveres csoport mozgósításba kezdett. A választásokat a kongói kormány akkor határozatlan időre elhalasztotta logisztikai nehézségekre hivatkozva.
Nincs mit tenni!
Az ENSZ és a vöröskereszt keddi beszámolója szerint néhány nap alatt több mint százan haltak meg a hadsereg és a lázadók között kitört harcokban a Kongói Demokratikus Köztársaság középső részén.
Az ellenzékkel kötött egyezség értelmében a parlamenti és elnökválasztást még az idén meg kell tartani. Kabilát ugyanakkor azzal gyanúsítja az ellenzék, hogy mindig újabb cselekkel próbál hatalmon maradni.
A nyersanyagárak, így a réz és a kőolaj világpiaci árának összeomlása megcsappant adóbevételekhez vezetett. Az ország keleti felében pedig még mindig tucatnyi milícia aktív, ezek szintén hasznot akarnak húzni az ásványkincsekből.
Február elején a közép-afrikai Csád 1990 óta hatalmon lévő államfője, Idriss Déby Itno tábornok tájékoztatott arról, hogy országának szintén nincsen pénze a már 2015-ben esedékessé vált parlamenti választások megtartásához, és azokat határozatlan időre el kell halasztani. "Nélkülözésekkel teli időkben nincs mit tenni" - mondta az államfő.