Világ MTI 2017. január. 04. 14:26

Sajnálja az EU, hogy lemondott a brit nagykövet

Az Európai Bizottság sajnálja, hogy távozik tisztségéből az Egyesült Királyság uniós nagykövete – közölte újságírói kérdésre válaszolva Natasha Bertaud, a brüsszeli testület szóvivője szerdán azzal kapcsolatban, hogy kiderült, Sir Ivan Rogers lemond posztjáról.

Sir Ivan Rogers "nagy tudású és kiváló szakember, aki nem minden esetben volt könnyű tárgyalópartner", de mindig hűségesen védte kormánya érdekeit – közölte Natasha Bertaud EB-szóvivő.   

Sir Ivan Rogers kedden jelentette be, hogy lemond brüsszeli tisztségéről. Távozásának okát hivatalosan sem ő, sem a londoni külügyminisztérium nem hozta nyilvánosságra. Megbízatása ősszel járt volna le.

Kiszivárgott azonban az a levél, amelyben Rogers elbúcsúzik a nagykövetség dolgozóitól. A Financial Times által teljes terjedelmében közzétett levél tanúsága szerint a nagykövet úgy véli, hogy az a legmegfelelőbb, ha most távozik, mielőtt London hivatalosan bejelenti Brüsszelben kilépési szándékát az Európai Unióból.

Ezzel ugyanis kezdetét veszi az a kétéves periódus, melynek végén az Egyesült Királyság uniós tagsága megszűnik, hacsak az EU állam-, illetve kormányfői egyhangúlag meg nem hosszabbítják az átmeneti időszakot. Rogers szerint úgy lesz a legjobb, ha nincs idő közben átadás-átvétel, és végig egyetlen nagykövet segíti a tárgyalásokat Brüsszelben.

Levelében a diplomata bírálta is a londoni kormányt. Azt írta, hogy a brit kormány szűkén van a komoly tapasztalatnak a többoldalú kereskedelmi tárgyalásokat illetően, valamint, hogy egyesek elképzeléseivel ellentétben a szabad kereskedelem nem jön létre pusztán magától. Leveléből az is kiderült, ő maga sem tudja, hogy Londonban milyen célokat határoznak meg a Brexitről szóló tárgyalásokkal kapcsolatban.

Theresa May brit kormányfő hivatalának szóvivője azonban kedd esti nyilatkozatában azt mondta, Sir Ivan Rogers néhány hónappal teljes mandátumának kitöltése előtt távozott posztjáról, és azért hozta ezt a döntést, hogy utódját még a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének március végéig esedékes aktiválása előtt ki lehessen nevezni.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.