Az EU-s határőrizeti ügynökség missziója együtt járőrözik a magyar katonákkal a szerb határon. A Libération című francia lap arra kérdezett rá, miért vesz részt az ügynökség abban "a magyar nyomorúságban, ahol a határellenőrzés leplezetlenül egyfajta migránsvadászatra hasonlít". A Frontex szóvivője szerint a magyar rendőrség által elkövetett erőszak jól dokumentált.
A Frontex szerb-magyar határőrizeti missziójáról közölt helyszíni riportot hétfőn a Libération című francia lap, kiemelve, hogy a menekültekkel kapcsolatos nemzetközi és a nemzeti jog összehangolása fejtörést okoz a misszió tagjainak.
Az európai uniós határőrizeti ügynökség Flexible nevű missziójában a beszámoló szerint 16 ország 51 tisztje vesz részt, akik együtt járőröznek és ellenőriznek a nyolcezer magyar katonával a magyar-szerb határon. A lap értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a Frontex részt vesz abban "a magyar nyomorúságban, ahol a határellenőrzés leplezetlenül egyfajta migránsvadászatra hasonlít".
Idézték Izabella Coopert, a Frontex szóvivőjét, aki szerint a határőröknek egyszerre kell a nagyon szigorú eljárási szabályokat betartaniuk és az alapjogokat is tiszteletben tartanuk, ugyanakkor a külföldi katonák a fogadó ország irányítása alatt állnak, amelynek nemzeti törvényeire is tekintettel kell lenniük.
Márpedig a nemzetközi és a nemzeti jog összehangolása a lap szerint "fejtörést" okoz Magyarországon, amit kiválóan példáz az Orbán-kormány legújabb "ötlete", amely szerint július 5. óta a határőrök visszaküldhetnek minden szabálytalan belépőt, akit a határ 8 kilométeres körzetében fogadnak el magyar területen. Függetlenül attól, hogy "kér-e menedéket vagy sem, az illetőt azonnal visszatoloncolhatják Szerbiába anélkül, hogy közölnének vele bármilyen döntést" – írta a lap.
Izabella Cooper elmondta, hogy a Frontex köteles átadni a magyar hatóságoknak minden elfogott határsértőt, aki menedéket kér Magyarországon. A lap szerint az a probléma, hogy a 8 kilométeres körzetben a magyar hatóságok nem regisztrálják a kérelmet, hanem a menedékkérőt visszatoloncolják.
A lap kiküldött tudósítója szerint a magyar rendőrök által elkövetett bántalmazások és visszaküldések jól dokumentáltak, de a Frontex szóvivője világossá tette, hogy ez a Frontexet nem érinti, és az ügynökség "tisztjei soha nem vettek részt olyan akcióban, amelyek az emberi jogok csorbulásához vezettek volna Magyarországon".