2016. augusztus. 23. 14:16 MTI Utolsó frissítés: 2016. augusztus. 23. 14:19 Világ

Gránátot dobtak a koszovói köztévé udvarára

A hétfő késő esti támadás időpontjában több újságíró is a tévé épületében volt, az udvaron azonban senki, így sérültek nincsenek. Az elkövetőket keresik.

A koszovói állami televízió (RTK) vezetősége elítélte az újságírók megfélemlítésére és a sajtószabadság korlátozására irányuló támadást.

A gránát az RTK műholdvevői mellett csapódott be, de azok is csak felületi károkat szenvedtek, az adás nem szűnt meg.

A koszovói közszolgálati televízió vezetősége felkérte a politikai pártokat, különösen az Önrendelkezés (Vetevendosje) nevű mozgalmat, hogy vessenek véget a gyűlöletbeszédnek, a fenyegetéseknek, a sértegetéseknek és a zsarolásnak.

A koszovói kormány is elítélte a támadást.

A rendőrség még keresi az elkövetőket, de a pristinai sajtó úgy értesült, hogy olyan aktivisták követték el a támadást, akik ellenzik a Montenegróval megkötött határegyezmény elfogadását.

A Montenegróval folytatott határvita, valamint a koszovói szerb önkormányzatok közösségének megalakítása miatt már majdnem egy éve jelentős belpolitikai feszültség tapasztalható Koszovóban.

A pristinai parlamentnek a tervek szerint szeptember elsején kellene ratifikálnia a határegyezményt, az ellenzék azonban úgy véli, Koszovó a megállapodással 8000 hektárnyi földet juttat a szomszédos országnak, ezért minden eszközzel tiltakozik ellene. Az utóbbi hetekben több támadás is történt emiatt: augusztus elején két motorkerékpáros gránátot hajított a parlament épületre, majd a Vetevendosje egyik képviselője dobott könnygázgránátot a képviselők közé.

Hashim Thaci koszovói államfő egy hete azt mondta, hogy a határegyezmény előnyös lesz Koszovó számára, hiszen közelebb viszi a kis balkáni országot az uniós vízummentességhez.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.