Világ MTI 2016. július. 19. 07:58

Nem szavazhatnak lelkiismereti alapon a republikánusok

Kisebb zűrzavart okozott a Donald Trump elnökjelöltségét ellenzők egy csoportja a republikánusok clevelandi elnökjelölt-állító pártkongresszusának hétfői napján, mert nem sikerült elérniük, hogy lelkiismereti alapon lehessen voksolni.

A Donald Trumpot elutasítók egy csoportjának sikerült a pártszabályzat által előírt számú szavazatot összeszednie ahhoz, hogy kérhesse az elnökjelölt-választás szabályainak megváltoztatását. Ez lehetőséget teremtett volna arra, hogy a delegátusok ne csak és kizárólag az előválasztási folyamatban elért eredmények alapján szavazhassanak az elnökjelölt személyéről, hanem a lelkiismeretük szerint.

A kezdeményezést a pártvezetés elutasította. 

A Republikánus Párt országos bizottsága a múlt héten hozott döntést arról, hogy valamennyi delegátusnak az előválasztási folyamatban elért eredmények alapján kell voksolnia a konvención. A párt belső szabályzata azonban megengedi, hogy amennyiben sikerül összegyűjteni legalább hét szövetségi állam republikánusainak többségét, akkor a lelkiismereti alapon történő szavazást kérhetik. 

A Trumpot elutasító republikánusok csoportját – amelyet Soha Trumpot néven tartanak számon – Colorado, Utah, Minnesota, Wyoming, Maine, Iowa, Virginia, Washington állambeli és fővárosi delegáltak alkotják.

A Trump-ellenes republikánusoknak ez volt az utolsó lehetőségük arra, hogy megakadályozzák Trumpot az elnökjelöltség megszerzésében. Kérvényüket kétszer is szavazásra tették fel, de a második voksolás alkalmával kiderült, hogy a hét állam közül háromnak a delegáltjai visszavonták kezdeményezésüket. 

A hétfői felszólalásokban – híven a konvenció előre meghatározott tematikájához – a nemzetbiztonság és a terrorizmus elleni küzdelem kapott hangsúlyt. 

A konvenció Donald Trump felesége, Melania is felszólalt, az amerikai sajtóhírek szerint beszédírók segítségével öt-hat héten át készült a beszédére.

A CNN szerint legalább egy bekezdés kísértetiesen hasonlít arra a beszédre, amelyet Michelle Obama mondott el a 2008-as demokratikus konvención, egyes mondatok szinte szó szerint megegyeznek.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.