2015. december. 01. 18:31 MTI Utolsó frissítés: 2015. december. 01. 18:31 Világ

Vissza az egész: mégis maradnak a NATO katonái Afganisztánban

Leállítja a NATO az Afganisztánban szolgáló katonáinak kivonását, mert a közép-ázsiai országban feszültté vált a biztonsági helyzet - döntöttek kedden Brüsszelben az atlanti szövetség külügyminiszterei.

Továbbra is mintegy 12 ezer fős kontingens folytatja Afganisztánban a helyi biztonsági erők kiképzését, mentorálását, és tanácsokkal szolgál az ország biztonságának megőrzéséért immár a fő felelősséget viselő afgán kormányerőknek.

Az "Eltökélt támogatás" nevű kiképző-tanácsadó misszió - amely a nagyságrendekkel nagyobb létszámú korábbi harci missziót felváltotta - mintegy 13 ezer fővel indult, és több résztvevő ország jelentős létszámcsökkentést tervezett jövőre. A tálibok heves támadásai azonban arra késztették a szövetséget, hogy bírálja felül ezeket a terveket.

A döntés értelmében legalább a jövő év végéig fenntartja a jelenlegi készültségi szintjét a NATO afganisztáni missziója. A 2016-os év végén megvizsgálják a helyzetet, és annak eredménye szerint szükség esetén meghosszabbítható a küldetés, sőt, akár tovább erősíthető - közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

Tájékoztatása szerint a jövő júliusban tartandó varsói NATO-csúcsértekezleten dönthet a szövetség arról, hogy meghosszabbítja-e az afgán biztonsági és védelmi erők 2016 végéig tartó időszakra megszavazott, 4 milliárd dolláros anyagi támogatását - ugyanekkora összeggel a 2017-től 2020-ig terjedő időszakra. A pénzt a tagországok hozzájárulása biztosítja. A támogatás megszavazása esetén a célok között szerepel az afgán biztonsági és védelmi erők létszámának 325 ezerre növelése is.

A NATO szerepvállalásának sikere érdekében Afganisztán ígéretet tett arra, hogy folytatja reformintézkedéseit az átlátható kormányzás, a választási rendszer átalakítása, a nemek közötti egyenlőség és az emberi jogok, különösen a gyermekjogok tekintetében - közölte a főtitkár.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.