2015. október. 24. 18:08 MTI Utolsó frissítés: 2015. október. 24. 18:13 Világ

Nem kér az oroszok javaslataiból a szíriai ellenzék

Elutasította a szíriai ellenzék az orosz külügyminiszter javaslatait, köztük azt, hogy írjanak ki új választásokat. Szergej Lavrov egy interjúban vetette fel, hogy Oroszország kész légi támogatást nyújtani a Szabad Szíriai Hadsereg nevű ellenzéki ernyőszervezetnek, valamint új parlamenti és elnökválasztás kiírását szorgalmazta.

"Oroszország a Szabad Szíriai Hadsereget támadja, és most velünk akar együttműködni, miközben továbbra is elkötelezett Bassár el-Aszad szíriai elnök iránt. Számunkra ez teljességgel érthetetlen" – mondta Ahmed Szaúd alezredes, a Szabad Szíriai Hadsereg egyik szóvivője.

Moszkva szeptember 30-a óta hajt végre légitámadásokat Szíriában, állítólagaz Iszlám Állam és "más terrorszervezetek" állásai ellen. A mérsékelt iszlamista ellenzék szerint azonban ők Oroszország valódi célpontjai, és a légitámadások főleg Bassár el-Aszad hatalmon maradását szolgálják.

Szamír Nasar, a száműzetésben működő legnagyobb ellenzéki szervezet, a Szíriai Nemzeti Koalíció tagja szintén elutasította a mérsékelt ellenzék és Oroszország közötti szövetséget.

"Ahelyett, hogy arról beszélnek, hogy támogatni akarják az SZSZH-t, inkább abba kellene hagyni a bombázását" – mondta ó a politikus, aki szerint az orosz légicsapások 80 százaléka irányul a Szabad Szíriai Hadsereg ellen.

Nasar képtelenségnek nevezet Lavrovnak azt a javaslatát, hogy parlamenti- és elnökválasztásokat kell előkészíteni Szíriában. Az ellenzéki politikus azzal vádolta meg Moszkvát, hogy így akarja "megkerülni a szíriai népnek az Aszad távozására vonatkozó követelését".

Szíriában 2014 júniusában tartottak a nemzetközi közösség által vitatott tisztaságú elnökválasztást, amelyen újabb hét évre újjáválasztották Bassár el-Aszadot. Parlamenti választás utoljára 2012-ben volt, a következő elvben jövőre esedékes.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.